Prosím, podpořte vydání dietní kuchařky pro vegany a dietáře, trpící na potravinové alergie a nesnášenlivosti. Kuchařka obsahuje přes 230 receptů. Dezerty a sladké pokrmy jsou připravovány bez vajec, mléka, lepku, škrobu a také s omezením jiných potravin.
Autor: Markéta Učíková
Býšť, Pardubický kraj, Česko
???project.detail.fixedGoal??? Všetko alebo nič. Projekt skončil 20.11.2020 v 16:51.
Umíte si představit, že byste se ve své stravě museli ze dne na den obejít bez tak běžných surovin jako jsou vejce, mléko, bílá mouka, škrobová mouka, rýže a luštěniny? Úplně beze všech najednou?
Mým dětem se přesně toto přihodilo. Teď si určitě říkáte, z čeho vařím a čím je krmím. To přece není možné!!! Budete se divit, ale možné to je. Moje rodina je toho důkazem už více jak 4 roky.
Protože vím, že lidé trpící na velké spektrum potravinových nesnášenlivostí a alergií potřebují pomoc a radu se stravováním, prosím, podpořte vydání jedinečné dietní kuchařky Sladké dobroty levně, chutně, bezlepkově i bez mléka a vajec zaměřené na sladké pokrmy a dezerty.
Kniha obsahuje přes 230 receptů. Získané peníze použiji na tisk knih.
Pomocí projektu HITHIT bych chtěla vydat druhý díl kuchařky zaměřený na dietní stravování. Především chci ukázat, že připravovat pokrmy bez vajec, mléka, lepku a škrobu není tak náročné, jak se většinou lidé domnívají.
Vymyslela jsem recepty nutričně bohaté, jednoduché, rychlé, levné, vytvořené z běžně dostupných a základních surovin vhodné i pro vegany. Mým dlouhodobým cílem je pomoci lidem s dietním stravováním.
Před šesti lety jsem zjistila, že můj nejmladší roční syn nemůže jíst mléko, vejce a lepkovou mouku. Byla jsem zoufalá a začala jsem vyhledávat kuchařské knihy a recepty na internetu. Bohužel jsem žádné vhodné nenašla. Musela jsem si s dietou sama poradit. Starší děti, manžel i já jsme měli také zdravotní problémy a příčinu jsme neznali. Před čtyřmi lety jsme ji odhalili - synové nesmějí jíst vejce, mléko, lepek a individuálně další potraviny (rýži, luštěniny, sóju, mrkev, jablko, přezrálý banán…). Manžel, já a dcera jsme na tom podobně jako kluci, ale můžeme dietu mírně porušovat a občas si zpestřit jídelníček vajíčkem, mlékem, luštěninou a moukou.
Vytvářela jsem recepty z běžně dostupných surovin a rodina se sžívala s dietou. Postupně jsem vypozorovala, že škrobové mouky naší rodině také nesvědčí a recepty jsem opět upravovala. Překvapující byl výsledek. Nejenže nám víc chutnalo, ale náš zdravotní stav se razantně zlepšil.
Položila jsem si proto otázku: „Co je vlastně škrobová mouka?“ Odpověď mě šokovala: „Cože, škrob je ve skutečnosti složitý cukr s minimálním množstvím nutriční hodnoty? Proč je tedy doporučován k bezlepkovému vaření pro celiaky a lidi s velkým spektrem potravinových nesnášenlivostí a alergií? Vždyť tito lidé při takové stravě určitě o to víc trpí nutričním deficitem! Celé to na mě zapůsobilo jednou velkou komercí. Lidé by se měli opravdu zajímat o to, co jedí!
Mé okolí mě přesvědčovalo, abych svoje recepty vydala a pomohla se stravováním lidem, kteří mají stejnou nebo podobnou dietu. Uznávám, není správné si recepty nechávat pro sebe. Kdo z nás by nechtěl mlsat. Dokážete si představit narozeninovou oslavu bez dortu a Vánoce bez cukroví? Moje rodina ne. To mě inspirovalo a vytvořila jsem paletu receptů na palačinky, lívance, vdolečky, sladké knedlíky, ovocné a jiné plněné koláče, linecká těsta a krémy bez ztužených tuků, dorty, zákusky, kopečkové zmrzliny a cukroví. Vytvořila jsem již přes 230 sladkých receptů, které jsem sepsala do kuchařky Sladké dobroty ... Při tvorbě receptů beru ohled i na další potravinové nesnášenlivosti a alergie, aby si každý dietář našel co nejvíce receptů šitých jemu na míru.
Na začátku zavedené diety jsem byla zoufalá z používání nových surovin. Nevěděla jsem, v jakém poměru mohu kombinovat sypké a tekuté suroviny. Velký problém jsem zažívala s konzistencí pokrmů. Jinak se chová lepková a jinak bezlepková mouka. Necelý rok mi trvalo, než jsem přišla na to, že škrobové mouky nedělají mé rodině dobře. Musela jsem kvůli tomuto zjištění předělávat vytvořené recepty, paradoxně chuťově k lepšímu. Moje tvoření receptů procházelo mnoha stádii:
1. Běžné recepty jsem převáděla na dietní. To byla chyba. Vyměnit surovinu za surovinu v této dietě neplatí!
2. Přestala jsem používat kuchyňskou váhu a začala jsem tvořit pomocí zraku, sluchu, hmatu a chuti. Hurá, začalo to fungovat!
3. Ach jo, a zase od začátku. Musím vynechat škrobové mouky a puding. Rok to trvalo, než jsem vychytala recepty do příjemné poživatelné a vizuální podoby.
4. "Mami, prosím, udělej tu buchtu znovu." "Pokusím se." A zde nastal problém. Neznala jsem gramáže receptů. Rodina dostávala pokaždé originální a neopakovatelný dezert. Nikdy se mi nepodařilo vytvořit kopii. Neměla jsem potřebu zapisovat recepty, protože jsem s nimi nebyla úplně spokojená.
5. Až když přišel zlom a začalo se mi dařit, uznala jsem, že je na čase začít recepty zaznamenávat, ale… Hromadila se mi kupa papírků s recepty, které měly občas neúplnou, vynechanou nebo nečitelnou gramáž, byly bez názvu. A proč? Protože šestičlenná rodina dává opravdu zabrat. Pro mě bylo důležitější postarat se o děti, školní povinnosti, uvařit, napéct, uklidit v domácnosti, vyprat …
6. "Mňam, koukej už vydat tu kuchařku!" "A nevíš, kde mám brát čas?" "Ty, ty si čas najdeš, když budeš chtít. Tak nebudeš mít vypletou zahrádku, no."
7. "Tak jo, jdu do toho. Ale nejdřív vydám slanou kuchařku, ta je důležitější, a hlavně mám recepty v malíčku. Na sladkých receptech musím ještě pracovat!"
8. Recepty jsem vyšperkovala a vymyslela i nové. Moje děti mě motivovaly. A jak? Jednoduše: "Mami, a uděláš nám někdy zmrzlinu slaný karamel? Štrůdl prosím, mami prosím, ten jsem miloval! Chybí mi chuť věnečků, už si ani nevzpomínám, jak chutnaly. Dokážeš, mami, udělat poschoďový dort?" "Nevím, ale pokusím se."
Jsem především maminkou čtyř dětí a snažím se, aby moje děti nikdy neměly pocit, že o něco v životě přicházejí. Mají zhruba vše, co jejich vrstevníci, až na velké dietní omezení. Jsem hrdá na to, že jsem dětem vytvořila plnohodnotný, pestrý a zajímavý jídelníček. Díky tomu se se svou dietou vyrovnaly, a dokonce se svým jídelníčkem a pokrmy chlubí.
Jsem také milovnicí jídla. Ráda kulinařím a pocitově vařím. Tyto vlastnosti mi pomohly v tvorbě sladkých a slaných dietních receptů. Rodina a přátelé byli stimulem, abych vydala kuchařku. Uvědomovala jsem si, jak náhlá změna jídelníčku umí velice znesnadnit život. Opravdu život, ne jenom vaření. Musíte se ze dne na den rozloučit s oblíbenými běžnými jídly a dezerty. Lámete si hlavu a vyhledáváte informace jaké a kde nakupovat suroviny i jak je upravovat, aby vznikaly chutné pokrmy. Ale to bohužel není všechno. Najednou vyvstane problém se stravováním ve školní jídelně, v restauraci, na návštěvě, dovolené nebo výletě. Okolí reaguje různorodě. Někdo respektuje vaši dietu a jiný ne.
Pro dětský svět je dieta velice náročná. Děti nechtějí vybočovat. Jinakost je v dětských očích mnohdy netolerována. Proto je zapotřebí především dětem poskytovat pokud možno co nejvíce podobnou stravu, jakou konzumují jejich vrstevníci, aby se necítily odlišné a mohly se se svým dietním opatřením dobře vyrovnat.
Z výše popsaných důvodů jsem v listopadu 2019 vydala dietní kuchařku zaměřenou na slané pokrmy Levně, chutně, bezlepkově i bez mléka a vajec. Kniha obsahuje recepty vhodné pro celodenní stravování i praktické a ekonomické vychytávky a kapitolu o nutričním deficitu a jeho doplnění.
Abych mohla více pomáhat, založila jsem v srpnu 2019 uzavřenou facebookovou skupinu: Tvořím recepty bez vajec, mléka, lepku a škrobu, do které zvu Vás všechny, kteří máte potravinové nesnášenlivosti a alergie nebo Vás zajímá život dietářů stravujících se bez vajec, mléka, lepku, škrobu… Na této stránce se dozvíte o nově vytvořených receptech, které v mých knihách nenajdete.
Součástí receptů jsou technologické postupy, bohatá fotogalerie s recepty a postupy i instruktážní videa. Navíc se dozvíte, jak zvládá moje rodina život s dietou a seznámíte se s jídelníčkem mé rodiny na celý den.
https://www.facebook.com/groups/387440941960705/
Když se rozhodnete vydat knihu, musíte zvažovat mnoho důležitých okolností. Jednou ze stěžejních věcí jsou finanční náklady spojené s vydáním knihy.
První knihu jsem si přála vydat s podporou sponzorů. Sponzory jsem měla předem vybrané a po jejich oslovení i získané.
Druhou knihu chci vydat s finanční podporou projektu HITHIT. Financování přes projekt HITHIT přináší mnoho výhod. Díky projektu mohu informovat o své dietní kuchařce. Ukázat a vysvětlit, proč knihu vydávám.
Mohu prezentovat video, kde moje rodina ukazuje, že život bereme s humorem a nic nám neschází. A přiložené fotografie zachycují, jak sladké pokrmy i dezerty vypadají.
Velice si vážím Vaší podpory. Děkuji všem podporovatelům, kteří se mi snaží pomoci vydat dietně zaměřenou knihu Sladké dobroty ... Pokud moji knize a projektu fandíte, sledujte prosím moji FB skupinu Tvořím recepty bez vajec, mléka lepku a škrobu. Na FB skupině se dozvíte chystané novinky, naučíte…
Viacej
Komentáre