V časech korony nechceme jen odevzdaně vyčkávat. Chceme budovat ještě pestřejší program pro školy a rodiny s dětmi. Největším vylepšením oproti stávající výstavě bude třímetrová lochneska z Afriky, na níž už rok a půl intenzivně pracujeme. Od září bude!
Autor: Trilopark
Praha, Hlavní město Praha, Česko
???project.detail.fixedGoal??? Všetko alebo nič. Projekt skončil 24.5.2020 v 14:27.
Co dělat v době, kdy máme relativně hodně času a zásluhou neviditelné paní Korony nulové příjmy? Máme v Triloparku, v samotném srdci pražských Nuslí, upadnout do letargie? Nějak to ve skrytu, za cinkotu vidliček o konzervy, přečkat? Okusovat vápenec (i když to, pravda, sem tam děláme – ale to my už od dětství)? Chceme jít aktivní cestou: myslet pozitivně – a tvořit pro Vás, a především pro Vaše děti, ještě lepší, zábavnější a pestřejší program.
Už od září sebe a své blízké obdarovat za to, jak jste koronakrizi společně zvládli a přestáli, návštěvou naší vylepšené výstavy. Nebo exkurzí či kroužkem. Nebo adopcí zkameněliny či modelu. Případně jinou z odměn. Neboť až v boji s virem získají lidé převahu, bude jakákoli odměna pro Vás i Vaše děti více než zasloužená. A co bude naší hlavní novinkou? Radek sehnal v severní Africe třímetrového plesiosaura. Přímo v srdci Sahary jeho cenu usmlouval s místními berbery na rozumnou výši (tudíž počet jeho vlastních tělesných orgánů zůstal nedotčený). Pak jej ve vlastních vnitřnostech (ale ne, to už jsme si trochu zapřeháneli...), pak jej LODÍ a po spletitých cestách a silnicích dopravil až do Triloparku.
Svět je plný náhražek a odrazů obrazů. Trilopark, který najdete v pražských Nuslích, se již sedm let drží filosofie, jež se vůči této iluzornosti vymezuje. U nás (pouze u nás!) si děti můžou sáhnout na pravé dinosauří zuby, na tříkilovou stoličku mamuta, na obří trilobity a na spoustu dalších fosilií. V dílničkách si děcka odlijí, vykopou, vypreparují, nabarví(...) spostu zajímavého. Poznají tak paleontologii pěkně zevnitř. Všechno si důkladně otlapkají; přítomný paleontolog či paleontoložka jim rádi zodpoví jejich zvídavé dotazy. A na konci si vše, co vyrobili, odnesou spou s novými poznatky domů.
Naším cílem je do budoucna nabídnout dětem ještě intenzivnější a kompletní zážitek. Takhle jednoduché to je. Ovšem v čase Korony, kdy poprvé po šesti letech naše muzeum neožívá dětmi, je to celé o dost těžší.
Pro rodiny s děti a pro školy Trilopark intenzivně pracuje již sedmým rokem. Šestým v pražských Nuslích. Nestojí za námi žádní investoři, vše si musíme tvrdě vydobýt vlastními silami. Naše první verze byla skrovná a prostorově stísněná v jednom krcálku (přesto jsme za rok zvládli naším programem provést bezmála 2600 lidí). Obrovský progres nastal hned po roce, kdy jsme díky laskavé podpoře Městské části Praha 4 získali podstatně větší prostory, tudíž Trilopark začal konečně vypadat jako muzeum (ačkoli, co se třeba míry entropie týče, jde spíše o muzeum křížené s kabinetem přírodopisu - ale kde jinde, než u nás, na Vás z krabice vyskočí půlmetrový trilobit?, nebo na Vás ode dveří vybafne mamut?).
Díky dostatku plochy a skutečně vysokým stropům jsme konečně mohli vystavit pět zvířat z dob ledových (včetně sedmimetrového elasmotheria, jeskynního lva, pásovce a šavlozubé kočky!), též jsme mohli nechat ožít karbonský prales s metrovou vážkou a třímetrovou stonožkou, vystavit model dinosaura, ptakoještěra; mořský útes a mnoho dalšího. Ve vitrínách se zaskvěly též spousty exemplářů krásných zkamenělin; a zároveň jsme mohli vyčlenit ty, které budou dotykové.
Mohli jsme též zapracovat na našich dinosauřích dílničkách, které jsou pro naše návštěvníky z řad dětí tím největším lákadlem. Další vylepšení pak nastávala za běhu, po menších či větších krůčcích. Nyní máme – mimo jiné – rozdělaného třímetrového plesiosaura (naši milou „lochnesku“, anebo „ještěrku“: tak ji nazývá Radek, když se morduje s jejími obratli, které jen velmi neochotně opouštějí horninu). Představte si, jak se na stěně skví na třímetrový mořský "ještěr". Není ta představa impozantní? Děcka budou nadšená! Rádi bychom plesiosaurovi vytvořili skleněnou vitrínu z bezpečnostního skla, nasvítili jej led-diodami, zrekonstruovali chybějící části. Ale lochneskou náš záměr nekončí! Co máme v plánu, nazýváme Trilopark 3.0. "Lochneskou" to celé jen začne.
Za všechny ty roky, co je Trilopark Triloparkem, jsme už od dětí i dospělých slyšeli spoustu super hlášek (na něž jsme jen stěží lovili v hlavách odpovědi). Uvedeme dvě...
První: na akci Zažít Nusle jinak stojíme u stolu s formičkami, lebkami, letáky a zkamenělinami, když tu přichází postarší pán, nedůvěřivě prohlíží obratel spinosaura a s úšklebkem říká: "Cha! To je ze Sýrie, co? Voni tam pohřbívaj lidi, a pak tvrděj, že sou to dinosauři!" Zkrátka - zažít Nusle jinak...
Druhá: na akci Páni kluci pořádané ABC jsme se od jednoho chlapce (cca 9 let) dozvěděli následující: "Podle vědců největší sekvoj vypustí tolik pylu, že to pokryje všechny zvratky v Disneylandu." (A my se dodnes ptáme – kdo na tohle kterým vědcům, ve jménu všeho nevysvětlitelného, dal jaký grant?)
Dvěma hlavními osobami, jež ze Triloparkem stojí, jsou Radek Labuťa a Ladislav Zedník.
Nejprve pár slovy k Radkovi. Už ve školce… (Ale ne, tak daleko naše záznamy nesahají, ale jistě i tam…) Nicméně – dochovaly se hmotné důkazy, že už na základní škole zuřivě sbíral zkameněliny a z moduritu si vytvářel modýlky hlavonožců, trilobitů a dalších potvor – aby vizualizoval své představy o tom, jak rozličné otisky v kameni mohly vypadat, když byly živými organismy. Tato krásná obsese mu vydržela dodnes. O dekádu později začal pracovat pro Národní muzeum, a tam se začal se jeho talent v tomto směru rozvíjet naplno: nejprve postavil celého mamuta v životní velikosti pro výstavu Lovci mamutů, poté nechal ožít celý útes, jak žil/byl v období devonu v okolí Koněprus. Za zkameněliny a modely ručí Radek celým svým životem. Dává jim vše. Obrazně i doslova. Za svůj život nasbíral z Čech i ze světa obrovskou sbírku fosilií, kterou nyní můžete obdivovat v Triloparku. A na leckteré si můžete i sáhnout!
Láďa šel jinou cestou. Začínal podobně jako Radek, stejně jako on byl narkomanem fosilií po celé období základní a střední školy. Paleontologii pak vystudoval na přírodovědecké fakultě v Praze, ale profesně se jí věnoval jen krátce. Chyběl mu kontakt s vnějším světem. A tak zmáknul i pedagogickou fakultu – a následně pět let učil a krotil děcka. Mimo to psal a psal a píše dál (a že jeho psaní o zkamenělých světech zajímá i někoho jiného než jen jeho a partu známých, dokládá fakt, že v roce 2016 získal prestižní ocenění Magnesia litera). Vedle toho působil jako externí redaktor v brněnském časopisu Host, napsal spoustu recenzí na knížky a leccos dalšího. Všechny tyto a další zkušenosti se mu nyní náramně hodí při realizaci jeho dílu práce, kterou na Triloparku odvádí.
K vylepšení Triloparku v čase korony je třeba spousta práce; a též nějaké finance (i z toho důvodu se tímto způsobem obracíme na Vás): je potřeba nakoupit skla a další materiály ke zhotovení vitríny pro plesiosaura (zatím je nebohým, polorozpadlým bezdomovcem!), za další nemalý peníz získat materiály k vytvoření jeho chybějících částí – a mnohé další položky. Máme též v plánu nakoupit litry silikonu. Ne toho, který používají plastičtí chirurgové. Pořídíme ten technický, který je ovšem též pekelně drahý. A zaformujeme několik nových dinosauřích lebek! Protože už z praxe víme, že děti zhotovování velikých dinosauřích lebek (které si na konci programu odnesou domů) naprosto zbožňují.
Nakonec jsme se domluvili, že v červnu otevřeme alespoň dva víkendy na uplatňování voucherů na vstupné! A důležité info: vy, kteří jste zakoupili odměnu "Rodinná výprava se zkušeným fotografem", pište už nyní - a můžeme domlouvat první termíny! Totéž platí o oslavách narozenin. I když u obou těcht…
ViacejVe spolupráci s předními odborníky v oboru jsme začali natáčet série videí o různých vyhynulých skupinách! Viz https://www.youtube.com/watch?v=ZGLlRdAQG9g&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3hcm1DzxwnzKc9eCjaTZG3mb6fL5eHbknYuGWW_DhGJU3i6gjy_PvEnGg Trilobiti jsou samozřejmě první, protože je naše…
Viacej
Komentáre