Dokumentární film o osmi lidech žijících v palestinském uprchlickém táboře Al Amari na kraji Ramallahu.
Autor: Kristýna Kopřivová
Osm lahví je dokumentární film o běžných lidech, kteří jsou však obyvateli palestinského uprchlického tábora Al Amari na kraji jižního Ramalláhu. Film sleduje osudy osmi jedinců různého charakteru a rozličných přání, přičemž osm lahví představuje metaforu, která se prolíná celým filmem.
Film popisuje mou osobní cestu a zkušenost s životem uprchlíků tábora Al Amari. Na začátku filmu přijíždím arabským autobusem z východního Jeruzaléma do uprchlického tábora Al Amari v Ramalláhu. Vzápětí se divák seznámí s obyvateli tábora, a to prostřednictvím autentického pohledu přímo samotných aktérů. Každý z vybraných osmi charakterů bude totiž vyjadřovat svoje pocity a svou každodenní žitou realitu tak, že svůj den bude sám natáčet kamerou, kterou každému z nich postupně zapůjčím. Uvidíme tedy, co je pro každého z nich důležité, co denně řeší a s čím a kým se setkávají. Zároveň mi každý z nich napíše vzkaz do notýsku. A tak vznikne mozaika osmi různých osobností a pohledů. Ačkoliv je každý z aktérů odlišný, všichni mají přece něco společného….
Na konci filmu cestuji zpátky. Odjíždím z tábora Al Amari, nesouce si sešítek, do kterého mi všichni aktéři filmu něco zapsali… Konec nechávám (pouze) prozatím nedořčený, abych neprozradila příliš.
Tento film má však předesílat několik rovin. Divák zakouší ono místo a atmosféru prostřednictvím mě – poznává mou zkušenost a cestu do uprchlického tábora Al Amari společně se mnou. Zároveň film zprostředkovává velmi osobní vhled každého z místních uprchlíků - jejich autentickým pohledem. Myšlenka, která protkává celý film, ovšem nabízí obecnější charakter. Dokumentární film Osm lahví řeší otázku uvězněnosti ve vzduchoprázdnu a nemožnosti mít zcela ve svých rukou naplnění svého osudu, což je do značné míry univerzální otázka, kterou někdy řeší každý, jen ve zcela jiných podmínkách a situacích.
Video ukázka
Tato ukázka (nikoli trailer) je jakýmsi nalazením na prostředí připravovaného filmu. Úzké rozbořené cestičky vzbuzující klaustrofobii jako platforma pro vyjádření pocitu stísněnosti. Rozechvělá estetika ukázky zároveň koresponduje s jednou z idejí připravovaného filmu: značná část hrubého materiálu byla na mou žádost natočena místními obyvateli – jak vnímají své každodenní činnosti - když jsem roku 2013 pobývala několik měsíců v Izraeli a Palestině a určitou dobu strávila s aktéry filmu. Podobná metoda bude částečně použita i v připravovaném filmu, ovšem komplexnějším způsobem.
Dokumentární film Osm lahví předesílá otázku nemožnosti volného pohybu a jednání a „přidělenosti“ prostoru pro žití. Jde ale o existenciální situaci uzavřeného místa, ghetta, vakua, což je zde předestřeno na konkrétním a naléhavém prostředí v času a prostoru. Tato konkrétní situace není ani ta nejhorší ani ta nejlepší, předesílá však existenci v pocitu provizoria, které se již stalo každodenní žitou realitou. Takovou situaci můžeme nalézt kdekoli a kdykoli na světě, ba dokonce některé státy fungují jako jakýsi uprchlický tábor, z něhož jedinec nemůže svobodně odejít. Nakonec se zjevuje i další paralela, kdy je jedinec omezen např. vlastní sociální situací, osobními podmínkami, vlastním pocity, strachem a náladami, kterými je mu ušito jakési vlastní vězení a pocit nesvobody. Osm lahví tak může být poselstvím pro kohokoliv.
Námět: Tomáš Kepka, Kristýna Kopřivová
Scénář: Kristýna Kopřivová
Dramaturgie: Tomáš Kepka
Režie: Kristýna Kopřivová
Kristýna Kopřivová (*1987)
Studium: Univerzita Karlova v Praze a UJEP, Fakulta umění a designu v Ústí nad Labem, krátce University of Greenwich in London (2010) a Hamidrasha School of Art, Israel (2013): Během té doby jsem pravidelně navštěvovala určité oblasti v Izraeli a Palestině včetně místa děje, a tak tento film postupně začal vznikat.
Přispívám do periodik v oblasti umění, externě jsem spolupracovala s Českým Rozhlasem (ČRo3 – Vltava) příspěvky do pořadu Mozaika. V oblasti umění příležitostně organizuji výstavy. Zajímám se o Blízký Východ (Izrael, Palestina) ve své kultuře, filosofii, stylu života i morálce. Obecně ve své další práci postoji k lidskému prostoru, otázkami vnitřních a vnějších mezí. Projekt „Osm lahví“ je tak přirozeným pokračováním mé práce a zaměření.
Tomáš Kepka (*1955)
Pedagog FAMU Filmová a televizná fakulta múzických umění v Praze (1992-2002), zakladatel 5D Studia, sdružujícího práci s různých médii, audiovizuální projekty, autor Českého Pavilonu ve Vancouveru (Canada, EXPO, 1986).
Nyní působí jako pedagog v oblasti audiovizuální tvorby na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, vede filmovou akademii Open Screen, pracuje jako scénarista a dramaturg na volné noze.
Peníze budou použity na část (cca 60%) zajištění hrubého natáčení filmu (zajištění techniky a kameramana, plat spolupracovníků). Základní podporu jsem dostala grantem MŠMT, který pokryje většinu mých životních výdajů na místě.
Jakékoliv podpory i připomínek k připravovanému projektu si budu vážit. Neváhejte mě proto kontaktovat, a to zde nebo na emailové adrese: kristýna.koprivová1@gmail.com.
Komentáre