V ekocentru Divočina v Malešově u Kutné Hory chyběl prostor pro tvoření, když počasí nepřeje. Pustili jsme se do práce a stará stáj se před očima mění v otevřenou dílnu s ubytováním pro dobrovolníky. K dokončení chybí už málo! Pomozte dílnu dokončit.
Autor: Talk and Enjoy z.s
Malešov, Středočeský kraj, Česko
???project.detail.fixedGoal??? Všetko alebo nič. Projekt skončil 5.12.2020 v 08:54.
Věříme, že jen ten, kdo přírodu miluje, usiluje o její ochranu. Je tedy nutné děti nadchnout, až fascinovat, co příroda dokáže a jak je mocná. V dnešní, digitální době, je to nelehký úkol a o to větší výzva. Dětem vytváříme prostor pro dětská objevování a experimenty, dospělým umožňujeme "sousedké setkávání" a inspirujeme je, jak žít udržitelněji v souladu s přírodou. Všichni se společně učíme novým věcem hlavně po praktické stránce. Žáci se vzdělávají v poutavých výukových programech, velcí navštěvují nejrůznější workshopy a konverzační kurzy angličtiny.
Díky kreativnímu přístupu, objevování a zážitkové pedagogice si většinou ani nevšimnete, že se vděláváte.
Zaměřujeme se na důležitá témata ochrany životního prostředí: minimalizace odpadu, permakulturní zahradničení, ochrana biodiverzity a udržitelný - minimalistický život.
Co kdo, kdy, proč? "zahraničních dobrovolníků z programu Evropského sboru solidarity."
Skvělé výsledky mají naši studenti anglického a španělského jazyka, kteří se zlepšují díky zábavné, konverzační metodě a rozhovorům se zahraničními dobrovolníky. Boření jazykových bariér považujeme za velmi důležité. Jen ten, kdo se domluví, může poznat svět za humny a žít spokojeně bez strachů a předsudků z jiných kultur.
Maximum času trávíme venku v zahradě, která je nejlepší učebnou. S příchodem podzimu se ale potřebujeme schovat. Útočiště najdeme ve staré stáji, ze které vytvoříme praktickou dílnu pro děti z okolních škol i dospělé návštěvníky, kteří budou moci tvořit a recyklovat i za špatného počasí.
Nad původní stáj položíme patro a vznikne tak letní ubytování zahraničních dobrovolníků z programu Evropského sboru solidarity. Dobrovolníci asistují lektorům Divočiny při ekovýchově a v regionálních školach zpestřují výuku angličtiny. Dobrovolníky vysíláme do světa již několik let a konečně budeme moci pozvat mladé a zapálené lidi i k nám. Sdílená praxe mladým lidem přinese nové vhledy a zkušenosti. Pomůže jim tak nasměrovat pracovni dráhu a to, čím budou v budoucnu trávit svůj drahocený čas.
Máte také pocit, že nejohroženějším druhem naší přírody je dítě venku? Nemýlíte se!
České děti tráví venku průměrně 1 hodinu a 41 minut. U médií denně vydrží 4 hodiny a 14 minut. U dospělých je tato statistika ještě horší.
Přitom právě kontakt s přírodou usnadňuje učení a přispívá k celkovému rozvoji jejich osobnosti, kreativity a posiluje fyzické, duševní i sociální zdraví. Rozvíjejme proto vztah dětí i dospělých k (v) přírodě.
Udělejte si čas na srandu a zážitky mimo virtuální prostor, v zahradě, v sadu, na loukách, v lese a nově i v dílně. Budeme zde například vyrábět budky, netopýrníky a hmyzí hotely na podporu biodiverzity. Vyrobíme dárečky a originální módu z recyklovaných materiálů. Dílna bude sloužit i k sérii sousedských workshopů "Malešov sobě": Kažký, kdo něco umí a má chuť předávat, učí ostatní. Sdílená praxe je nějsnažší a nejpříjemnější metodou vzdělávání. Prostě skutečný kamarád je lepší než tisíc přátel na sociálních sítích.
Před sedmi lety jsme ve Španělsku v Andalusii založili komunitní zahradu na útesu. Chtěli jsme zkusit život bez supermarketů. Jedli jsme hlavně své výpěstky, nebo měnili/bartrovali. Vybudovali jsme vlastnoručně domeček z recyklovaného materiálu a naučili se, jak získávat energii z obnovitelných zdrojů. Byla to dřina, ale za výsledek a získané dovednosti, to stálo.
Proto jsme se rozhodli udělat to samé v Čechách a předávat i zde, co jsme se o udržitelném životě naučili. Dlouho jsme hledali to pravé místo. Přes vstřícného pana starostu, kterému se náš záměr líbil, přišel tip na pozemek s domkem na prodej. 2,5 ha luk, sadu, zahrady a džunglo-lesa bylo přesně to, co jsme hledali. Postupně jsme začali s renovací domu, ze kterého má být v budoucnosti komunitní centrum. Z jedné louky se stala komunitní zahrada a začalo se s pěstováním. Docházeli nám pomáhat děti z Dětského domu Sázava a my pro ně na oplátku udělali v létě 2018 první tábor. Pomalu se rozbíhala různá školení a workshopy. Vše rostlo živelně. Na základně studií a rozhovorů s lidmi z eko-výchovné praxe vyšlo najevo, že pouze dlouhodobé programy mají vliv na to, jak dítě vnímá přírodu. Došlo nám, že nejdůležitější je vytvořit ucelené a dlouhodobé eko-programy pro školy a školky v okolí.
Aby k nám mohly školy a školky chodit pravidelně, i ve dnech nepříznivého počasí, nám chybí zázemí – dílna. A právě na ni a na ubytování pro dobrovolníky zkoušíme poprvé v životě vybrat peníze v kampani. Dílna a dobrovolníci nám pomohou Divočinu opravdu "nakopnout".
Spolek Talk and Enjoy tvoří parta nadšenců s nohama na zemi, která ví, že příklady táhnou. Věříme, že pokud přechod k udržitelnějšímu životu nezvládnou naši vrstevníci, tak generace našich dětí už ano. Potřebují ale místo, kde se vše potřebné naučí: hlavně lásku k přírodě a chuť jí ochraňovat.
„Jsem už dvanáct let zapálenou učitelkou angličtiny a posledních 8 let experimentuji s udržitelným způsobem života a propaguji ho v praxi. Věnuji se též práci s mladými lidmi, kteří vyjíždějí do zemí třetího světa jako dobrovolníci. Dobrovolnictví vnímám nejen jako udržitelnou formu cestování, ale i jako příležitost získat neturistické zkušenosti ze života v jiných kulturách. Vždyť i mně změnil před lety dobrovolnický pobyt v Latinské Americe život,“ Helen Vodrážková
O ekologii už se toho napovídalo dost. Eko-život je o praxi a né povídání. Doražte do Malešova zažít Divočinu. Těšíme se a na viděnou.
Milé účastnice a účastníci adventního kurzu děkujeme za pozitivní zpětné vazby. Pro veliký úspěch jsme se rozhodli uspořádat kurz velikonočních dekorací a floristiky s instruktorkou Martinou. Akce se bude konat v sobotu 27. 3. od 14 hodin. O materiál se postaráme. Během kurzu vám budeme…
Viacej
Komentáre