Pomozte zabránit radikalizaci internetu! Jednoduchými pravidly, znalostí rizik a výměnou zkušeností čelí projekt Cui bono online džungli a jejím predátorům. Reagujeme na zvyšující se poptávku. Potřebujeme Vás. Podpořte kvalitu, kterou si zasloužíte!
Autor: Anna Valentová
Začalo to chlapíkem, který v jedné skupině vyzýval lidi, aby na znamení boje za společnou věc připojovali ke svému podpisu určitou značku. Mělo to mraky lajků a srdíček a tak to jako souznělo s náladou v té skupině... O pár dní později pod tou avizovanou značkou vyzýval k účasti na aktivitě která by celou tu skupinu pravděpodobně kriminalizovala.
Byla jsem z toho dost v šoku, nejprve jsem varovala ostatní, komunikovala s adminy, od něj se dožadovala vysvětlení, toho se mi ale nedostalo.
Tím začala moje dlouhá pouť od jednoho šoku až k pokusu pochopit fungování dezinformátorů všeho druhu, ale také dynamiky diskusních skupin. Přivedlo mne to na myšlenku využít terapeutické a moderátorské zkušenosti ke kultivaci prostředí na diskusních fórech.
Základní terapeutické pravidlo, když vedete skupinu, je transparentnost. Její součástí je i upozorňovat na rizika a pojmenovávat je. A od toho už byl k projektu CUI BONO jen krůček. Spojuje investigativní práci, pojmenovávání rizik a nabídku kultivace prostředí ve skupinách pomocí dobře nastavených pravidel a kvalitní práce správců a moderátorů.
Omezit možnosti "šmejdů" ovlivňovat veřejné mínění a zmírnit zdánlivé i skutečné propasti mezi názorovými oponenty kultivací diskuse.
Prostřednictvím online týdeníku informovat o praktikách šmejdů a dezinformátorů v prostředí sociálních sítí.
Prostřednictvím workshopů, seminářů, výměny dobré praxe a metodických manuálů pomáhat správcům a moderátorům zajistit a udržet ve skupinách bezpečné a inspirující prostředí k setkávání.
Sociální sítě mají obrovský potenciál, jsou ale nastaveny tak, aby prodávaly. Se vším zacházejí jako s reklamou, zaměřenou na naše emoce. Čím vypjatější emoce, tím lépe prodává. Tím se stávají ideálním nástrojem každého, jehož cílům vypjaté emoce a radikální postoje vyhovují.
Pokud se tomu chceme bránit a zároveň tuhle platformu dál využívat, musíme se to učit stejně, jako všechno ostatní. Necháme-li si nadiktovat, jak se máme bavit, aby vydělával někdo třetí, bude nás rozdělovat právě to, čím se chceme spojit. Potenciál sociálních sítí si zaslouží trochu úsilí.
Svět sociálních sítí je prostor jako každý jiný.
Když založíte diskusní skupinu a nastavujete její pravidla, nejspíš se těšíte, že do ní lidé budou přicházet s novými a zajímavými podněty, že v ní vzniknou nová přátelství, nové projekty, chcete lidi spojovat a obohacovat.
Čekáte, že se lidi neshodnou. Čekáte, že se najde někdo, kdo bude otravný, bude se snažit do skupiny protlačit reklamu na svůj byznys, bude cvok píšící nesouvislé bláboly.
Překvapí vás, když někdo využije skupinu jako seznamku, když je někdo tak nadšený, že upozadí všechny ostatní, když si Vaši skupinu vybere věrozvěst nového náboženství.
Nečekáte ale, že:
člověk nebo skupina lidí shodou okolností nebo záměrně vymkne Vaši skupinu z jejího původního účelu
nějaké téma vyvolá ve skupině takový konflikt, že Vám připadá jako jediné řešení skupinu zrušit
se odtrhne parta frustrovaných a přidá se ke trucskupině nebo založí vlastní a nasazuje té Vaší veřejně psí hlavu
diskuse se vyprázdní a omílá se stále dokola totéž
někdo Vám skupinu "ukradne", začne ji moderovat, někam ji vede a Vy se neumíte bránit
někdo se ve Vaší skupině svěří s úmyslem sebe nebo někoho zabít
z Vaší skupiny se stane skupina sprostých nenávisných řvounů
někdo využívá skupinu k tomu, aby nabral lidi do přátel (to jde následně využít fůrou velmi nepěkných způsobů od podvodů a výdělku až po hromadné ohlašování profilů a dokonce zneužití identit)
Zkrátka, existuje spousta cest, jak Vám skupina může začít přerůstat přes hlavu.
Určitě hodně pomůže si předem dobře nastavit pravidla podle účelu skupiny i pravidla pro přijímání členů. Aby se lidé ve skupině cítili dobře, je fajn, když správci a moderátoři se skupinou komunikují a oddělují svou účast v diskusi od své správcovské role.
Je to stejné, jako v reálném světě - když přijdete do hospody, víceméně víte, kdo má co na starost a kam si sednout. Když přijdete poprvé, řekněme, do střeleckého klubu, určitě oceníte, když Vám někdo vysvětlí, jak to tam chodí, kdo má co na starost a co se nesmí.
Proto nabízíme workshopy a semináře o tom, jak se lze jednoduchými technikami ubránit zneužívání online prostor
TÉMATA PŘÍMO Z "POLE"
(náměty pro workshopy a semináře nasbírané z existujících situací a skupin)
Jak se nenechat manipulovat Facebookem.
Kyberšikana má často podobu nejlepšího kamaráda.
Ne každý, kdo nám bourá bábovičku, je ruský troll.
Jak je to s atraktivitou pravdy?
I virtuální prostor je prostor.
Když se dva perou...
Nenávist není názor, ale názor není nenávist.
Jak a kdo může vydělávat na našich diskusích?
Udávat nebo neudávat?
FB STRÁNKA CUI BONO A JEJÍ SKUPINY
FB stránka i skupiny nabízejí praktický exkurs do péče o online prostor
stránka, na níž zveřejňujeme aktivity projektu a ukázky dobré praxe
skupina otevřená podnětům pro investigativní týdeník
skupina pro správce a administrátory diskusních skupin
TÝDENÍK CUI BONO
Online nedělník informující o
praktikách těch, kteří online prostor zneužívají ku prospěchu svému
nabídce workshopů a seminářů
příkladech dobré praxe
Jsme tým zkušených nadšenců. Jsme novináři, terapeuti, sociální pracovníci, herci, programátoři. Přibývá nás. Vkládáme své zkušenosti do boje se švindlem a zneužíváním prostoru, který může být nadějí nás všech. Pídíme se po tom, jak online prostředí funguje a jak je udržet srozumitelné a obohacující.
Nejsme v tom sami. Vliv online světa na dění v tom skutečném zasahuje do všech koutů lidské činnosti. Potkáváme mnoho lidí, kteří se snaží o totéž jinými cestami, často jsou to zkušení profíci v mnoha oborech. Hledáme způsoby, jak pracovat společně. Dobrovolničíme. Ale vidíme velký zájem a odezvu, od jednotlivců, od skupin i od organizací.
Proto jsme spustili projekt Cui bono. Máme co nabídnout.
Jevy, které popisujeme výše, se rychle vyvíjejí, mnoho odborníků řeší, jak jim čelit, jak online prostor ošetřit legislativně, jak předcházet rozdělení společnosti. "Šmejdi" jsou zákonitě o několik kroků napřed, protože si nelámou hlavu s koncepcí. Chceme náš projekt do tohoto boje zapojit co nejdříve a učit se za pochodu, abychom neklopýtali daleko za protivníkem.
Ovlivňování veřejného mínění hraje důležitou roli například před volbami. Učíme se, co s tím dělat. Ale ta potřeba NĚCO s tím dělat je velmi naléhavá. Proto nám vyhovuje HitHit jako možnost projekt rozjet rychle.
Zájem o naše aktivity vzrostl do takové míry, že nás to postavilo před zásadní rozhodnutí. Máme-li být schopni reagovat na poptávku v odpovídající kvalitě, nestačí na to naše technické zázemí, neobejdeme se bez konzultace s odborníky a už to celé nezvládneme ve volném čase. Rozhodli jsme se, že do toho s Vaší pomocí půjdeme.
Podpořte kvalitu, kterou si zasloužíte!
Přejeme Vám všem do čerstvého nového roku hodně sil a trpělivosti, pochopení a radosti! Naše kampaň má před sebou poslední celý den. Podle pravidel Hithitu s největší pravděpodobností skončí jako neúspěšná. Pro Cui bono byla ale inspirující, podnětná a úžasná. Projekt všemožně podpořili lidé, kter…
ViacejV nejbližších dílech seriálu bude řeč o přátelství na facebooku. Nenechte si ujít!
Viacej
Komentáre