Revoluční kniha, která vyvrací oblíbené mýty a přináší první nepublikovaná fakta a informace o pivu a kultuře jeho pití v ČR, o našich nej pivovarech nebo hostincích. Peníze budou použité na sazbu a tisk knihy.
Autor: Jaroslav Novák
Praha, Hlavní město Praha, Česko
Všetko alebo nič. Projekt skončil 29.7.2018 v 09:57.
O čem je kniha
Pivoznalství - rukovět pivního gourrmeta, kniha o pivu, pivovarech a hostincích. Vyvrací nesčetné omyly, dokola tradované ve vší pivní literatuře - a přináší nové informace a souvislosti. Jako vůbec první přináší cca na třiceti stranách základní slovník pivovarských pojmů, a to současných i historických. Velký prostor je tu věnovaný také tomu, jaké látky pivo obsahuje a jaký má vliv na lidské zdraví, přičemž autor přináší souhrn několika desítek studií na toto téma z celého světa, které ovšem také nepřijímá nekriticky a připojuje k nim krátký komentář lékaře. Vybrané kapitoly Proč je pivo nejlepší, Jak pivo vzniklo, Pivo a zdraví, Jak a čím čepovat pivo, Pivní styly, Pivo a jídlo - včetně párování jídel podle pivních stylů Pivovarské agendy - kritický popis historie a současnosti nejvýznamnějších českých a moravských pivovarů a hostinců.
Pivoznalství je první kniha směrovaná na českou kulturu - dopusud vyšly pouze pivní encyklopedie, hlavně Michaela Jacksona, které samozřejmě popisují úplně jiný pivní a pivovarský svět, tradice a kulturu - a navíc občas i mylně.
Fajn by bylo vymýtit také některé zlozvyky jak pivovarů, tak hospodských a třeba vrátit českému pivu pěnu nebo správnou teplotu.
Pokud chceme, aby lidé pili zdravě - tak, aby jim alkohol neškodil, je třeba je k tomu vychovávat od mala. V Mexiku jsem zjistil jednu věc - nejméně problémů s alkoholem (či drogami) mají národy, kde je alkohol s tou kulturou nějakým způsobem spjatý a jeho užívání má nějaký tradiční řád a kulturu. Mexičané jsou opakem kočovných indiánů, kteří nesnesou alkohol a ihned propadají alkoholismu. Kupodivu potomci Aztéků a Mayů mají tyhle slabiny daleko nižší - nižší než Evropané. Odpradávna pili kukuřičné pivo "čiču" nebo očtli z agave - ovšem pití mělo přísný řád. Pít se smělo jen o svátcích - mimo ně byl za pití trest smrti. Na druhou stranu staří lidé, co už nepracovali, mohli pít nejen kdykoli, ale měli "čiču" od státu dokonce zdarma.
Dnes potkáte na zocalech v Mexiku rodiny s dětmi, které tu slaví fiestu až do svítání - za celou noc dospělí vypijí pár třetinek piva - tvrdý alkohol rodilí Mexičané v drtivé většině nepijí vůbec. Mimochodem - ti, co pijí tvrdý alkohol, to jsou spíš lidé z velkoměsta žijící už moderním amerikanizovaným stylem života, odtržení od mexických tradic.
Detaily
Kniha vyjde vlastním nákladem v počtu 2000 výtisků,
Formát A5 (tj normální kniha) 160 plnobarevných stran,
Pevná kvalitní šitá vazba (V8) (tvrdé desky) potažená laminem, barevná obálka
Prodejní cena by měla být cca 300 Kč - z toho bohužel půjde 55 procent distribuci
Tisk a vazba bude cca 120 000 Kč
Grafika, sazba a nějaké detaily celkem cca do 20 000 Kč
Křest a raut cca 10 000 Kč
Kdo jsme?
Autor J. Novák Večerníček napsal. mj první celosvětové Dějiny piva, založil první nezávislý magazín o pivu - Pivní magazín a je největším sběratelem archivních piv v České republice. Krom toho vede restauraci s jedním z nejlepších piv v této zemi. Je zakladatel Nadačního fondu Památník Šoa a Oskara Schindlera.
Proč to děláme?
Přišli jsme o vydavatele a nemáme moc na vybranou - nemáme peníze a naopak, kniha je možností jak nějaké peníze vydělat na knihu na pivo a dáli Bůh štěstí nadačnímu fondu- navíc jde o knihu, která na trhu a ve společnosti vyloženě chybí.
Minulý týden jsme představili veřejnosti zrekonstruované původní pražské bílé pivo, které se v Praze ale také c celém Českém království většinově vařilo až do poloviny 19 století. Díky tomu do knihy přibyl v této souvislosti nový současný pivní styl "pražské bíle" pivo, které je definované použití…
ViacejPřed pár dny jsme dokončili textové korektury knihy a na řadu přichází grafický návrh stránek a obálky -a pak samotná sazba.
Viacej
Komentáre