Jako děti jsme se často ve škole učili jen z učebnic a nudných výkladů. V programu Les ve škole motivujeme učitele, aby byli s dětmi venku v přírodě. Pomozte nám, aby se děti o zvířatech a rostlinách učily venku, v opravdovém světě!
Autor: TEREZA, z.ú.
Vzdělávací centrum TEREZA má za sebou mnohaletou historii. Začínali jsme pasením 3 koz, 17 ovcí a praktickou ochranou jednoho malého kousku přírody. Dnes, po 36 letech, vzděláváme přes 94 000 dětí a učíme je, jak mohou o naše životní prostředí pečovat samy.
Samotnou výuku na školách realizují přímo pedagogové podle připravených ročních plánů - metodik. Ukázky metodik najdete na našich stránkách.
Materiály pro pedagogy tvoříme v souladu s rámcovým vzdělávacím plánem ministerstva školství, v duchu „školy hrou“ a aktivního učení.
Vymysleli jsme a odzkoušeli příběhy pro 1., 2., 3., 4. a 8. ročník základní školy a vydali to jako roční plány lesních aktivit. Podle těchto materiálů se dnes učí děti na více než 300 školách z celé České republiky.
Podpořte nás, abychom nyní společně s učiteli vytvořili a vydali roční lesní dobrodružství pro páťáky!
Uzavřeme tak celý cyklus materiálů pro první stupeň základní školy. Na to se opravdu těšíme.
Chybí nám finance na grafiku, odměnu pilotním učitelům a také na tvorbu odborné evaluace, díky které víme, že naše práce má smysl.
A proč chceme zrovna 94 tisích korun? Právě zhruba 94 tisíc dětí dnes prostřednictvím našich programů vzděláváme. Kromě toho jsme si spočítali, že nám to na tvorbu nové metodiky bude stačit.
Tady je několik ukázek již vydaných učebnic:
To se budou dít věci! Když přesáhneme částku 111 tis. korun, veřejně se zavazujeme k tomu, že celý tým Lesa ve škole na Nový rok přespí v lese a z výletu pro vás vytvoří fotoreportáž. Když bude signál, můžete se tešit na on-line přenos. :-)
Nebojte, neutratíme je za hlouposti. Už teď chystáme poslední metodiku, a to pro sedmáky. Ta je sice ještě v plenkách, ale vizi už máme. :-)
Pomozte nám, aby se děti o zvířatech a rostlinách (a nejen o nich) učily přímo v přírodě.
Děti potřebují pohyb, hru, záhady, kontakt s opravdovým životem a učení se vlastním prožitkem.
V programu Les ve škole zpracováváme kvalitní vzdělávací materiály a motivujeme učitele, aby byli s dětmi venku, v přírodě. Látku, kterou většina z nás probírala jen z učebnic a nudných výkladů, mají děti možnost zažít přímo v lese, v dobrodružných příbězích a objevech.
"Tvořím výukové materiály a chodím s dětmi do přírody, protože se mi denně potvrzuje to, co jsem sama odmala cítila a dnes je i složitě vědecky dokázáno. Přírodní prostředí (a nemusí to být žádná divočina, stačí školní zahrada nebo parčík před domem) je dobrodružné, rozmanité, pro všechny smysly pestré, obsahuje nespočetně podob života, a když jsme s ním v kontaktu, tak se přirozeně učíme, je to zábava, máme chuť objevovat a přicházet věcem na kloub.
Dozvídáme se mnohé o sobě samých, zážitky v přírodě nám dodávají odvahu, trénují tělo a přinášejí užitečná překvapení.
Příroda nás vtahuje do sebe, harmonizuje tělo i mysl.
Děti jsou pokaždé tak rády, když se mohou vyprostit z lavic a samy něco zkoumat venku, navíc společně s kamarády ze třídy. Výpravy ven mívají „vedlejší efekty“, sbližují skupinu, odhalují skryté talenty a umožňují sdílet zkušenosti z běžného života.
Aby nebyla řeč pouze o dětech. To vše platí i pro dospěláky, včetně pedagogů. Když se učitel učí společně s dětmi, je jim mnohem blíž a děti to motivuje, protože cítí, že je s nimi na jedné lodi.
Být s dětmi venku (v lese) a ve škole je pro mne velkou školou a je to fajn :) Člověk je potom unavený, ale příjemně.
Zkušenosti s dosud vydanými metodikami Lesa ve škole mi napověděly, že tenhle druh výuky je lákavý pro mnohé další učitele. Chci je podpořit a podělit se o to, co jsem za roky teorie i praxe načerpala."
Metodiky Les ve škole nejsou jen o výuce o přírodě v přírodě. V každém ročníku se zaměřujeme na různá témata, takže se dá bez problémů v lese vyučovat třeba výtvarka, hudebka, matika, čeština a další předměty.
"Podle lesa ve škole jsme loni pracovali v rodinné výchově a letos ve výtvarce. Je to pro nás fajn, vypadnout ze třídy a dělat něco zajímavého venku." Béďa, šestý ročník
„Naučila jsem se, že je důležité vyslechnout názor druhého člověka, promyslet si své vlastní názory a podívat se na problém z pohledu druhé strany.“ Žákyně 8. třídy zapojené do programu Svět různýma očima
V roce 1979 se začala parta vysokoškoláků podílet na ochraně Prokopského údolí v Praze. Založili zde svoji TERÉnní ZÁkladnu - TEREZU. Od počátku 90. let TEREZA vytváří ekologické projekty pro školy z celé republiky. Činnost se postupně zaměřila na realizaci tří dlouhodobých vzdělávacích programů s mezinárodním zastřešením: Ekoškola, GLOBE a Les ve škole. Dnes je do nich zapojeno přes 750 českých mateřských, základních a středních škol. 0d roku 2012 rozjíždíme také kampaň JDĚTE VEN pro rodiče.
Věříme, že velké změny začínají od nejmenších, protože co se naučí, a jaká bude nejmladší generace, to ovlivní budoucí podobu našeho světa ze všeho nejvíce.
Víme, že motorem kvalitního učení je vnitřní motivace dítěte. Proto se opíráme o postupy zážitkové a projektové výuky nebo badatelsky orientovaného vyučování.
Podporujeme školy a učitele prostřednictvím vzdělávacích programů, které vnáší do české výuky méně drilu a více porozumění.
Skvělé! Společně s Vámi jsme to dokázali. :-) Podařilo se nám hlavně díky Vám vybrat ještě více, než jsme potřebovali - více než 100 tis. korun!!! Učebnice pro pátou třídu bude tedy brzy dokončena, ve druhém pololetí testována na deseti vybraných školách a v září doputuje do škol. Děkujeme Vám…
ViacejNa projekt Ven z lavic už nám přispělo téměř 50 dárců a o odměny je velký zájem. Věděli jste, že když nevybereme cílovou částku, peníze se dárcům vrací a my nedostaneme nic? Pomozte nám, prosíme, vybrat peníze, které potřebujeme na dokončení učebnice pro páťáky. Děkujeme! :-)
Viacej
Komentáre