Jsme komunita lidí praktikujících zen. Již přes 10 let rozvíjíme Zenové centrum ve Vrážném. Je pro nás místem setkávání a praxe. Jde o jediný takový projekt v ČR a na další výstavbu potřebujeme finanční pomoc. Proto posíláme info do světa přes Hithit. :)
Autor: Zenová škola Kwan Um
Vrážné, Pardubický kraj, Česko
???project.detail.fixedGoal??? Všetko alebo nič. Projekt skončil 17.11.2022 v 17:49.
Zenové centrum „Seon Mun Sa“ ve Vrážném je v současné době jediným rezidenčním zenovým centrem v České republice. Žije zde a učí také dosud jediný autorizovaný učitel zenu v Čechách, Jiří Hazlbauer JDPSN, který v roce 2016 obdržel Inka (oprávnění vyučovat zen pomocí kóanů) od zenového mistra Dae Kwanga. Narodil se v Praze a ve škole Kwan Um začal praktikovat už v roce 1999. Od té doby pracoval v zenových centrech po celém světě, účastnil se každodenních zenových praxí i mnoha dlouhých ústraní. V rámci školy Kwan Um působil na několika pracovních pozicích. Původní profesí je truhlář a díky tomu mohl pomáhat na stavbách, s údržbou i provozem mnoha zenových center v zahraničí. Také nějakou dobu působil jako opat v hlavním chrámu v Providence. Po návratu se díky svým zkušenostem ze zahraničí rozhodl založit zenové centrum i tady v České republice. Od roku 2012 je centrum stále ve výstavbě, ale i tak pro zájemce nabízí možnost rezidenčního tréninku, každodenní meditační praxi, organizování pravidelných ústraní a setkávání členů a přátel z celého světa. Mnohé jsme již udělali, ale teď potřebujeme Vaši pomoc.
Jak peníze využijeme?
Z původní budovy statku a přilehlého domku, které byly ve velmi špatném technickém stavu, se postupně podařilo vybudovat funkční centrum, které dokáže hostit celoevropské akce střední velikosti. Rádi bychom se však posunuli o krok dál...
Po zakoupení pozemku a statku začalo několik let postupného zvelebování. Mimo jiné zahrnovalo renovaci dvou místností na Sál Dharmy (velká meditační místnost), rekonstrukci kuchyně a kanceláře, dostavění pokoje pro hostující učitele, rekonstrukci obytné části přilehlého domku za účelem ubytování návštěv, kompletní rekonstrukci střechy a dostavbu patra s veškerým zázemím pro rezidenty i hosty. Kromě toho jsme dále postavili jurtu, zkultivovali prales do tvaru zahrady a podíleli se dokonce také na mnoha projektech samotné obce Vrážné (sázení stromů, úklidy lesa po těžbě atd.).
Je toho víc než dost a jak vidno místo řečí se raději vrháme do pořádné práce. Teď před námi leží další etapa. K hlavnímu domu přistavujeme další část, v které bude prostorná kuchyně a v patře velká společenská místnost. Ty stávající už kapacitně nestačí. Momentálně pracujeme na hrubé stavbě a terénních úpravách přilehlého svahu. Čas se však krátí, zima se blíží a my budeme potřebovat pomoc s financováním elektrických rozvodů a osvětlení, s konstrukcí, zateplením a pokrytím střechy. V ideálním případě, pokud získáme dostatečně velkou podporu, bychom rádi začali vybavovat i kuchyň.
Níže se můžete podívat, jak centrum vypadalo ještě před pár lety a udělat si obrázek také o našem učiteli. V roce 2018 o něm a Zenovém centru ve Vrážném natočila Česká televize dokument „Mistr Dharmy“, který můžete shlédnout zde. Ale prosím, vraťte se...
Jsme součástí mezinárodní zenové školy Kwan Um, kterou v roce 1983 založil korejský zenový mistr Seung Sahn. V současnosti má škola více než sto center a skupin po celém světě. Formy zenové praxe jsou přizpůsobeny možnostem a potřebám západních laických praktikujících. Název školy pochází z korejštiny a znamená „vnímej zvuk světa“. Je odvozen od korejského jména bódhisattvy soucitu Kwan Seum Bosal („Ten, kdo vnímá pláč tohoto světa“) a vyjadřuje směr zenové praxe: učit se naslouchat a rozumět tomuto světu, v každém okamžiku pozorně vnímat jeho potřeby a správně na ně reagovat. V České republice oficiálně působíme již přes 27 let a za tu dobu jsme v Čechách uspořádali tisíce přednášek, praktikovali zen na stovkách ústraních a pozvali desítky zenových učitelů ze zahraničí. Naším posláním je zpřístupňovat zenovou praxi všem lidem, kteří o ni mají zájem, bez rozdílu vyznání, národnosti, věku či vzdělání. Poskytnout jim prostředí, pomoc a podporu v hledání svého pravého Já tak, aby mohli svoji pravou podstatu skutečně objevit a tuto zkušenost použít ve svém každodenním životě na pomoc tomuto světu.
Během posledních let se v západním světě stal zen součástí mnoha sloganů, frází, billboardů, prostě pomalu všeho... Byl dokonce bizarně přivlastněn k prodeji všeho od kafe přes laptopy až po auta. Staré učení však říká: „Zen není to, co si myslíte, že je“.
Zen začal jako tradice, která nespoléhá na slova a písmo, a odvážně trval na tom, aby se dostal k pravdě, aniž by se nechal zmást pouhými popisy, jmény a názvy této pravdy. Mnoho lidí říká, že zen je o návratu do přítomného okamžiku.
Zen je velmi jednoduchý… Co jsi?
Na tomto světě každý hledá štěstí venku, ale nikdo nerozumí svému pravému Já uvnitř.
Všichni říkají „já“ – „já chci tohle, já jsem takový“. Nikdo však tomuto já nerozumí. Kde bylo tvé já, než ses narodil? Kam toto já odejde, až zemřeš? Budeš-li se upřímně ptát: „Co jsem?“, dříve či později narazíš na zeď, kde je veškeré myšlení odetnuto. Nazýváme to jako „Nevím“. Udržovat mysl nevím znamená odetnout veškeré myšlení. Toto odetnutí všech myšlenek, které neustále někam odvádějí naši pozornost, nás přivádí ke zdroji naší pravé přirozenosti, do přítomného okamžiku.
Meditace v zenu znamená udržet mysl „Nevím“, když se klaníte, zpíváte a sedíte v zazenu. To je formální zenová praxe. V běžném životě, když něco děláte, prostě to dělejte. Při řízení auta dělejte jen to. Při jezení jezte...
Nakonec bude vaše mysl „Nevím“ jasná. Potom můžete vidět oblohu pouze modrou. Strom můžete vidět pouze zelený. Mysl je jako jasné zrcadlo. Přijde červená, zrcadlo je červené. Přijde bílá, zrcadlo je bílé. Pak již není žádná touha pro sebe. Taková mysl je již osvícením. To, co nazýváme Velkou láskou, Velkým soucitem, Velkou cestou bódhisattvy. Je to velmi jednoduché!
Buddha řekl, že všechny bytosti mají buddhovskou přirozenost. Zenový mistr Joju však řekl, že pes nemá buddhovskou přirozenost. Který z nich má pravdu? Pokud to zjistíte, najdete pravou cestu.
Naší praxí je okamžik za okamžikem se vracet k naší původní přirozenosti, jaká je, než se objeví myšlení. Náš zakládající učitel, zenový mistr Seung Sahn, to velmi jednoduše nazval „Nevím“. Což znamená, v každém okamžiku se bezpodmínečně otevřít všemu, co se nám naskytne, vnímat jasně a jednat s naším přirozeným soucitem a moudrostí ve prospěch všech cítících bytostí.
Zenová centra Zenové školy Kwan Um po celém světě nabízejí školení zenové meditace prostřednictvím meditačních instrukcí, každodenní ranní a večerní meditační praxe, veřejných přednášek, výukových rozhovorů, retreatů, workshopů a komunitního života. Naše programy jsou otevřené komukoli bez ohledu na předchozí zkušenosti. Pokud nám nevěříte, přijeďte se o tom přesvědčit.
Velmi si vážíme jakékoliv pomoci a podpory projektu Zenového centra ve Vrážném. Odměny za tuto pomoc nabízíme pouze jako symbolické poděkování. Odměny a jejich reálná finanční hodnota by neměly být důvodem k tomu, aby se objevila kalkulující mysl hledající prospěch nebo odměny jakkoliv poměřující. Nejdůležitější je mysl, která pomáhá - mysl, která se nedrží konceptu „pouze pro mě“. Mysl, která se vzdává v aktu odevzdání a pomoci všem cítícím bytostem - ta je sama o sobě největším pokladem. Naše hmotné odměny jsou moc fajn a budeme velice rádi, když se budou líbit i vám a když vám budou dlouho sloužit - všechny ale blednou před světlem jasné mysli, která oplývá štědrostí a pomáhá zachraňovat všechny cítící bytosti od utrpení.
Děkujeme za pomoc a těšíme se na viděnou!
Komentáre