V Brně se věnujeme čtyřem projektům, které se snaží uchovat kus málo známé historie. Díky nim dáváme smysluplnou práci 80 lidem s postižením. Kvůli covidu a zvůli Ministerstva práce a sociálních věcí však hrozí, že to budeme muset zabalit. Pomůžete nám?
Author: AMERFO o.p.s.
Jsme největším zaměstnavatelem lidí s hendikepem v oblasti kultury v Česku.
V Brně se věnujeme čtyřem projektům, které se snaží uchovat kus málo známé historie. Díky nim dáváme smysluplnou práci 80 lidem s postižením. Kvůli covidu a zvůli Ministerstva práce a sociálních věcí však hrozí, že to budeme muset zabalit. Pomůžete nám?
Chceme udržet práci pro kolegy s duševním nebo fyzickým hendikepem ve všech našich projektech: Franz Kafka Špitál, Kryt 10-Z, Retro-use a Paměťová stopa. Zároveň bychom rádi vytvořili 20 dalších pracovních míst tím, že otevřeme novou muzejní expozici ve Franz Kafka Špitálu, která bude vyprávět příběh brněnských Židů a Němců, až do jejich smutného konce. V muzeu vystavíme vzácné relikty z největší brněnské synagogy, zmapujeme část dějin města Brna a zaměříme se i na minulost zdravotnictví.
Franz Kafka Špitál: provozujeme zážitkový retro hostel v bývalé nemocnici, kde se o zdravé hosty starají lidé s fyzickým nebo duševním onemocněním. Pobyt v netradičním hostelu je pro všechny, kdo chtějí přemýšlet nad nenápadným rozdílem mezi zdravím a nemocí. Často nás od něj dělí jedno přeběhnutí přes silnici, skok do bazénu nebo genetická dispozice. V roce 2021 bychom tu rádi vybudovali také muzeum věnující se historii židovského a německého Brna, díky kterému bychom mohli vytvořit další pracovní místa. Vloni jsme dali do pořádku část památkově chráněného paláce, v němž se Franz Kafka Špitál nachází, ale peníze na dobudování muzea už nemáme.
Kryt 10-Z: zpřístupnili jsme veřejnosti bývalý nacistický kryt v Brně pod hradem Špilberk, kde jsme vytvořili 40 malých pracovních úvazků pro osoby s duševním a fyzickým omezením. Kryt funguje nejen jako muzeum historie, ale i zážitkový hostel a zároveň místo, kde si lidé mohou zahrát únikovou hru. Bavila nás představa, že prostor pro nacisty vymyšlenou "čistou" rasu nyní slouží těm, které chtěl nacistický režim vymazat z povrchu zemského. V lednu o nás referovala BBC - a v Česku jste možná o nás už slyšeli.
Paměťová stopa: Seriál, který vysílá pravidelně Česká televize. V krátkých reportážích představuje osudy stále žijících pamětníků, kteří trpěli v totalitních režimech 20. století. Jde o lokální příběhy s nadregionálním přesahem.
Retro-use: projekt s historickým a ekologickým přesahem, který dává práci 20 lidem s těžkým postižením. Naše heslo je: "Staré věci nepatří do popelnice!" Do našeho sběrného střediska může kdokoliv přinést jakékoliv předměty z minulého století, které mu doma překážejí. My se postaráme o to, aby věci neskončily na skládce, ale aby našly nové využití. Například v muzeích, nebo v divadlech a filmech jako rekvizity. Nebo je věnujeme potřebným.
Náš tým taky nachystal šestidílnou sérii knížek o Brně 70. a 80. let s názvem Normalizační Brno:
Ivan chystá příběhy pro náš projekt Paměťová stopa a je poloslepý. Petr je po mrtvici, kterou dostal na lyžích a dělá grafiku pro všechny naše projekty. Jako průvodce v bunkru u nás maká Martin, který se narodil úplně slepý. Petr oslepl po čtyřicítce a neměl 15 let žádnou práci. Pokud mu zatleskáte na konci exkurze, bude mít nefalšovanou radost. V bunkru se oba vyznají líp než my, kteří vidíme - tři měsíce si ho ohmatávali a učili se o něm vše. Zaměstnáváme řadu duševně nemocných s vysokoškolskými tituly. Jejich nemoc nepoznáte, ale oni nemohou dělat práci ve svém oboru. Stejně jako dvě lékařky, Jindřiška a Alžběta, nebo bývalý policajt Mirek. Stejně tak u nás pracují těžce nemocné matky samoživitelky, jejichž děti taktéž trpí různými formami postižení.
Všechna naše pracoviště jsme letos museli kvůli covidu na dlouhé měsíce zavřít, takže nejen že jsme přišli o výdělky a naši zaměstnanci nemohli pracovat, ale zároveň se nám nedostalo žádné finanční podpory od státu, protože se na nás žádný anti-covid program nevztahuje. Větším nepřítelem než pandemie, která nás silně zasáhla, je pro nás však postup Ministerstva práce a sociálních věcí, kvůli kterému vás musíme prosit o podporu. Ve zkratce: letos nám MPSV neposlalo peníze na provoz a výplaty zaměstnanců. A prý se jich ani nedočkáme. Proč? Kvůli chybě externí účetní firmy jsme neposlali včas to, co jsme měli. Chybu jsme sice rychle napravili, ale ministerstvo je neoblomné. Kauzu v listopadu výstižně shrnul investigativní pořad Reportéři ČT v díle nazvaném “Msta". Název ilustruje přístup ministerstva v době pandemie. A nepochopení paní ministryně Jany Maláčové k naší práci.
Na reportáž se můžete podívat zde:
Vybrané peníze tedy použijeme na to, abychom mohli poslat výplaty našim stávajícím zaměstnancům a abychom mohli i nadále udržet jejich pracovní místa.
Když se nám povede vybrat 200 tisíc, udržíme při životě kryt 10-Z a zachráníme 40 pracovních míst.
Když se nám povede vybrat 400 tisíc, zachováme k tomu i provoz nemocničního retro hostelu Franz Kafka Špitál a jeho 32 zaměstnanců nepřijde o práci.
Když se nám povede vybrat 600 tisíc, zachráníme i projekt Retro-use a 20 lidí s těžkým postižením bude moci i nadále chodit do práce.
Když se nám povede vybrat 800 tisíc, budeme moci i nadále připravovat ve spolupráci s Českou televizi a s irozhlas.cz seriál Paměťová stopa.
Když se nám povede vybrat 1 200 000 Kč, budeme nejšťastnější! Protože kromě toho, že zachráníme všechny naše projekty a udržíme práci všem našim zaměstnancům, vytvoříme i nová pracovní místa tím, že ve Franz Kafka Špitále vybudujeme novou expozici o židovském a německém Brně!
Chceme, aby lidé s postižením měli zajímavou práci. Nechceme, aby dělali jen noční vrátné, sekuriťáky nebo museli vykonávat druhořadé práce kvůli svému hendikepu.
Chceme, aby jejich práce byla prospěšná pro veřejnost: nejen pro jejich zaměstnavatele.
Vidíte to stejně? Prosím podpořte nás.
DĚKUJEME!
Skutečná částka, kterou potřebujeme, je však ještě vyšší. Přeci jen, snažíme se zachovat provoz čtyř projektů a pracovní místa 80 lidí se zdravotním postižením. Pojďme se teď těsně před cílovou rovinkou spojit a opřít se do toho. Prosíme, řekněte o nás i svým blízkým a známým. Jedinečná historie s…
MoreDozvěděli jsme se, že jsme uspěli v soutěži Stejná šance - zaměstnavatel roku 2020 ? Jde o soutěž pro zaměstnavatele, kteří dávají práci lidem se zdravotním postižením. Nádherně ironické na tom je, že ji zaštiťuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. To stejné ministerstvo, které po nás tak šlap…
More
Comments