Animovaný dokument o předávání rodičovských vzpomínek. Hravá rekonstrukce studentské demonstrace 17. listopadu 1989. / How can we tell the kids about our own experiences in the Velvet Revolution without boring them?
Author: M.Trejtnar,T.Marková
English below
Jak říct dětem, co se stalo 17. listopadu 1989? Jak jim zprostředkovat svůj vlastní prožitek a nenudit? Pro děti je to abstraktní událost splývající s dávnými válkami a revolucemi, pro nás součást osobní a někdy i rodinné historie.
Na dvacáté výročí 17. listopadu 1989 jsme se s dalšími studenty - účastníky tehdejší demonstrace sešli u Mirka Trejtnara (loutkaře, animátora a pedagoga) nad mapou centra Prahy a vzpomínali jsme na své tehdejší zážitky. Ukázalo se, že jsme o nich do té doby vlastně s nikým nemluvili.
Tento jedinečný křehký okamžik sdílení vzpomínek minul bez zaznamenání. Kamera zůstala ležet netknuta, protože by narušila jemný tok vzpomínek. Rozhodli jsme se však sejít se u příležitosti dalšího výročí 17. listopadu znovu a s patřičnou přípravou vše zaznamenat přímo na Národní třídě. A nepřijdeme sami, ale vezmeme s sebou své děti.
Vzpomínat lze samozřejmě kdykoliv, ale je veliký rozdíl vzpomínat na demonstraci doma u stolu, nebo v den jejího výročí na místě jejího konání. K mapě a vzpomínkám jsme každý přivedl své děti, aby zažily atmosféru setkání „na místě činu“ a poslechly si zážitky naše a našich přátel. Zapojili se i náhodní kolemjdoucí.
Hravá rekonstrukce, při níž si každý dospělák vybírá malou hračku jako svého reprezentanta - avatara, dětem činí rodičovské vyprávění hravější a přístupnější. Rodičům zase avatar umožňuje zbavit se ostychu z veřejné prezentace soukromých zážitků.
Chceme zachytit předávání rodičovských zážitků dětem. Jak jejich rodiče prožívali 17. listopad. Chceme ukázat, jak konkrétně jsme tenkrát ty události prožívali, jaký byl náš zážitek z demonstrace, o níž jsme neměli tušení, co vyvolá. Mohla se stát jen jednou z mnoha, ale nestala.
Náš projekt se stal postupně časosběrný. Sledujeme odrůstající děti a proměny jejich zájmu o naši rodičovskou vzpomínku. Sledujeme, zda upadla v zapomnění, zda je dalšími informacemi a školou nějak modifikována (na základních školách se však většinou moderním českým dějinám nevěnují). I proto se po čase do některých rodin vydáváme zjistit, jakou stopu v dětech náš vzpomínací pokus zanechal.
Producentka Jarmila Poláková: Sama jsem producentkou dokumentárních filmů vztahujících se k událostem 17. listopadu 1989 (Hledači pevného bodu, Evoluce 4z revoluce). Ale tato forma a komu je film určen mě nadchnula.
Naším projektem chceme inspirovat a motivovat k předávání osobních vzpomínek v rodinách. Projekt plánujeme promítat a distribuovat v mateřských centrech a rodinných klubech. Součástí projektu by mělo být i vytvoření webu o roce 1989 s filmovými klipy a herními prvky.
Přemýšlíte také o tom, jak děti seznamovat s naší minulostí a s vašimi vlastními zážitky? Pokud vás náš pokus inspiruje a je vám sympatický, podpořte nás v našem snažení a umožněte tak dokončení tohoto filmu.
Miroslav Trejtnar - přímý účastník demonstrace 17. listopadu 1989. Spolupracuje s filmovými studii na výrobě loutkových filmů a Večerníčků, jako organizátor a pedagog se podílí na mezinárodních workshopech zaměřených na navrhování a výrobu tradičních českých marionet a animačních loutek.
Táňa Slánská-Marková - přímá účastnice demonstrace 17. listopadu 1989. Sametové revoluci se věnovala již v dokumentu „Holky z fildy“ (2009), který natočila spolu s N. Dudinskou. Film byl uveden na festivalech Femina Film, Jeden svět, Academia Film Olomouc a Doc Europe III. v Portugalsku
Na dokončení filmu – střižnu, obrazovou a zvukovou postprodukci. Film vzniká od roku 2010 jako námi samofinancovaný nadšenecký projekt. Dokončovací práce jsou drahé, neobejdeme se bez vaší pomoci.
How should we tell kids about the Velvet Revolution? For children, it's an abstract event that they associate with ancient history, war, and revolutions; for us, it's a personal experience. We want to capture footage of parents as they tell their children about their experiences.
Parents told their stories in playful ways. They gathered around a giant map set up on National Street and chose a small toy that would represent them at the time of the Revolution. It acts as their Avatar, and it makes the parents' stories more playful and accessible to the children. At the same time, the Avatar allows the parents to lose their self-consciousness and shyness as they are presenting their private stories to a camera.
Through our project, we want to inspire and motivate people to tell their personal stories to their families.
Miroslav Trejtnar - Participant in the November 17, 1989 demonstration (student at Academy of Performing Arts in 1989). Puppet designer, sculptor, and wooden toy designer
Táňa Slánská-Marková - Participant in the November 17, 1989 demonstration (student of Charles University Philosophical Faculty in 1989). Tana is a film-maker who already focused on the Velvet Revolution in her documentary film "Revolution Girls".
We need it for the final stages of finishing the film: editing, sound and visual postproduction. We started making the film in 2010 and it has been self-funded by the enthusiastic participants in the project. Donations are crucial to its completion.
Také v Hospodářských novinách jsme se objevili a také vy přispěvatelé z hit hitu - děkujeme http://archiv.ihned.cz/c1-63013840-nataceji-film-o-17-listopadu-pro-deti-penize-vybrali-diky-webu
More10 v MFdnes, strana A10, nám vyšla hezká zprávu o filmu Jak to říct dětem. Moc děkujime za podporu
More
Comments