Milí přátelé, děkuji vám za dosavadní podporu projektu na vydání knihy rozhovorů Pravdu říkat, pravdu žít. Věřím, že dopadne úspěšně. Připojuji úryvek, který se váže k dnešnímu dni.
Na konec června připadají smutná výročí poprav význačných osobností naší historie. Násilnou smrtí zemřela 27. 6. 1950 Milada Horáková, rok před ní 21. 6. Heliodor Píka. Už za války, 30. června 1942, byl popraven Josef Mašín, jeden z legendární odbojové skupiny Tří králů. Je tomu přesně 78 let. V rozhovoru na něj vzpomíná jeho syn Josef Mašín, žijící v USA, kterému otec vštěpoval vlastenectví, odvahu a statečnost.
Jakou roli ve vašem životě hraje vzor vašeho otce?
Náš otec byl pro nás náš tatíček, kterého jsme si vážili a který nás miloval a vše by pro nás udělal. Měli jsme pevné rodinné svazky. To, že otec byl statečný vlastenec, pro nás bylo samozřejmé. Otec byl naším vzorem. Tak, jak jednal on, jednali jsme i my, a to proto, že jsme tak byli vychováni. O jeho činnosti během války jsme se dozvěděli až po jejím skončení.
Zleva Ctirad, Zdena, maminka a Josef Mašínovi roku 1941. Foto Archiv Zdeny Mašínové - Post Bellum
Jednou v noci, když už byl na útěku před gestapem, se vrátil k vám domů. Vzpomínáte na tehdejší setkání?
Tu chvíli, kdy se na nás přišel v noci podívat, jsem bohužel prospal. Byla to vlastně jeho poslední návštěva na rozloučenou. Byl to jen bratr Radek a sestra Zdena, kteří se probudili a ještě jej viděli. Zdeně to maminka ráno rozmluvila. Řekla, že se jí to jen zdálo, a Radka zapřísahala, aby nikomu nic neřekl. A tak jsem se to nedozvěděl ani já. Gestapákům, když se nás ptali, kde je náš otec, jsme museli věrohodně odpovídat, že nevíme, a že je snad někde v Anglii. Jsem rád, že nás náš tatínek alespoň naposled všechny uviděl. Byl jistě šťastný.
Myslíte si, že kdyby přežil válku, tak by se pustil znovu do boje za svobodu a demokracii, a že by ho zřejmě popravili komunisté?
Jsem o tom pevně přesvědčen. Jsem si však také jist tím, že s tou popravou, došlo-li by k ní, by to komunisté neměli lehké.