Chceme vytvořit časopis představující plnohodnotnou součást světa čaje, který si budete moct přečíst kdekoliv a kdykoliv, třeba na cestách přírodou a bez internetu. Zaměřený bude na kvalitní čaje, tradiční cestu čaje a čaj v moderní gastronomii.
Author: Jan Vrbata
Praha, Hlavní město Praha, Česko
All or nothing. Project finished on Apr 24, 2020 at 17:56.
Chceme vytvořit časopis představující součást světa čaje, který si budete moct přečíst kdekoliv a kdykoliv, třeba na cestách přírodou a bez internetu. Tištěným médiem chceme navázat na naši mnoholetou práci při budování on-line prostoru zaostřeného právě na čaj. Celá idea a zaměření časopisu jsou vetknuté v pár odstavcích níže.
Myšlenka tištěné verze magazínu nás provází už delší čas. Celému nápadu však pořád scházelo „něco“. Po pár týdnech strávených na čajové zahradě v Gruzii bylo jasné, že cesta za poznáním gruzínského čaje je to „něco“ – příběh, který nechceme vydat napospas hlubinám virtuálního světa, a kterým bychom rádi otevřeli první český časopis o čaji. Příběh, který vám o trochu více přiblíží vznik a cestu čaje pohledem pěstitelů a prodejců.
„Nejdřív jsme se setkali s Avtem a nad šálkem gruzínského čaje zachytili jeho cestu zpracovatele a prodejce čajů, které můžete ochutnat i v našich čajovnách. Následně jsme v hlavním gruzínském městě Tbilisi neplánovaně objevili malou čajovnu a v ní Shotu Bitadzeho, který nás přátelsky přivítal a souhlasil s nápadem na vytvoření rozhovoru o historii, současnosti a budoucnosti gruzínského čaje. O jeho největší slávě, naprostém úpadku, jeho renesanci vedoucí až k prvnímu černému čaji odeslaném do Číny a směrům, kterými se dál vydává.“
A protože jsme navštívili čajovou zahradu také ve Švýcarsku, rádi bychom jí věnovali prostor a zaznamenali naše setkání s tímto krásným místem a majitelem zahrady a blízké čajovny.
Vyjma hlavního tématu celého časopisu zaostřeného na příběh gruzínského čaje se chceme v dalších článcích zaměřit především na tyto tři další oblasti:
Časopis bude mít A5 formát a nabídne kolem 80 stran čtení o čaji. Nezapomínáme však ani na byliny a tak se v časopise objeví také několik článků s bylinnou tématikou. Nejde nám přitom pouze o velké množství textu. K čaji a bylinám patří také relaxace a my chceme tento prvek zprostředkovat kvalitními celostránkovými fotografiemi a kresbami. Ty budou doprovázet text nebo přinesou krátké zastavení do vaší mysli. Přesnou cenu není aktuálně lehké stanovit, cílem je cena co možná nejpřijatelnější a taková, která nebude na úkor těch, kteří se budou podílet na tvorbě časopisu. Cena, za kterou plánujeme časopis vydávat, je 490 korun českých.
Kromě podoby titulní stránky časopisu zachycené na úvodní fotografii tohoto projektu máme připravené také grafické zpracování titulní stránky. Volbu finálního zpracování titulní stránky následně rádi necháme na vás - jestli dáte více přednost fotografii z čajového světa nebo některému z grafických návrhů.
Vybrané prostředky použijeme na vydání prvního čísla časopisu o čaji. Zároveň jde o průzkumné číslo, zdali je o tento typ časopisu zájem, a zdali si mezi lidmi najde své místo - poté bychom rádi vytvořili webovým prostorem podpořené periodikum (1 až 2x ročně), kde hlavním tématem budou příběhy z cest za čajem, skrze které vám přiblížíme místa původu čaje, život lidí na čajových zahradách a jejich pohled na čaj a čajovou kulturu – zkrátka pestrost a variabilitu čajového světa. Může se však stát, že půje o jedno jediné vydání časopisu, a také proto jej plánujeme vytvořit skutečně líbivé, s poutavou grafickou stránkou. Pokud se nám podaří vybrat peněz více, vložíme jejich část do dalšího vývoje on-line verze magazínu (teamag.cz) a část do druhého čísla časopisu.
Ceny vám odešleme standartně českou poštou, poštovné je zahrnuto v ceně.
Samozřejmě ideální je podpořit nás tady – vybrat si odměnu a přispět. Můžete o nás říct ostatním a jsme také otevření případné spolupráci s každým, koho oslovilo zaměření našeho časopisu.
Tímto odstavcem chceme poděkovat grafikovi Jakubu Štěpánkovi za originální a krásnou grafickou podobu časopisu a Tomáši Rajnochovi za poskytnutí zázemí v Praze v čajovém studiu Meetea.
Dva bratři – Jan a Petr Vrbatovi. Léta vytváříme a provozujeme internetový magazín Čajové moře, který je asi nejlepší ilustrací naší čajové cesty. Za celou dobu provozu prošel magazín většími a menšími změnami a došel do bodu, kdy z finančních důvodů není možné pracovat na jeho dalším vývoji. A jelikož si čaj rádi vychutnáváme v přírodě nebo kdekoliv mimo dosah internetu, a pořád máme spousty informací a nápadů, které si nechceme nechat pouze pro sebe, rozhodli jsme se zhmotnit virtuální text do podoby časopisu, který přinese inspiraci, informace, relaxaci a radost. Náš internetový magazín najdete na adrese – www.icajove-more.cz.
Comments