Pekingská kachna, gyoza knedlíčky a křupavý bůček v Holešovicích? Ano,Teplá kačka našla hnízdo! Rekonstrukce, na které už rok pracujeme, je však nákladnější, než jsme očekávali. Pomozte nám jej dokončit, abychom mohli pro Vás ještě letos otevřít.
Author: Lucie Bártová
Koncem roku 2019 bychom rádi otevřeli street food bistro s 22 místy k sezení, nacházející se v centru Prahy 7, ulice Šternberkova 766/19 naproti Veletržnímu paláci (Národní galerie), a zahrádkou s 30 místy k sezení v tichém, stromy obklopujícím vnitrobloku.
Bistro se zaměří na vaření fúze asijské kuchyně, především čínsko - japonské, tzv. street foodového stylu, který je znám po celém světě. Samotný vizuální koncept bistra bude velmi zajímavý tím, že by měl evokovat pro jeho návštěvníky pocit, že jedí v uličkách Pekingu, Tokia…
Mezi naší nabídku budou patřit oblíbená jídla, která prodáváme „venku“, a to pekingská aromatická kachna, gyoza, wonton a jiné knedlíčky, ramen polévka , křupavý bůček a jiné.
V bistru bude také prodejna s vlastní výrobou asijských omáček a jídel sebou, které budou i bezlepkové a bez chemických konzervantů. Samozřejmostí budou ekologické vratné obaly, jak na jídlo tak nápoje.
Jmenuji se Lucie Bártová, ale už jsme si zvykla, že mě oslovují Kačko a někdy i paní Teplá :D Bez mých přátel, kteří na stánku pomáhají bych to nezvládla a je jasné, že jsou nezbytnou součástí Teplé kačky. Jsme nadšenci a děláme vše s láskou k surovinám, lidem a autentičnosti chutí.
Stala jsem se šéfkuchařkou a autorkou celého konceptu Teplá kačka. Ve skutečnosti mě, ale také živilo IT, kdy jsem pracovala jako analytička a programátorka. Posledních 15 let se aktivně zajímám o asijskou kuchyni a veškerý volný čas trávím v kuchyni, na festivalech a cestách po světě. Své vysokoškolské vzdělání jsem si doplnila před časem i o výuční list kuchařky.
Sama zkouším vařit v gastro provozech při svých cestách. Na stáž se dá dostat kamkoliv, jen musíte vydržet být 12 -16 hodin na nohou a krájet, řezat, svlékat vše co má skořápku, chapadla… Nakoukla jsem tak do kuchyní u Jamieho Oliviera v Londýně, několik dnů jsem strávila v londýnské japonské restauraci Shoryu Ramen Soho, v Hong Kongu mě doma učili přípravě dim sum knedlíčků místní, které jsem si našla. V Praze jsem vařila na stážích v Sia restauraci pod přísným dohledem šéfkuchaře Jiřího Štifta, v hotelu Alcron pod vedením šéfkuchaře Romana Pauluse.
Vařím však i na narozeninových party, zajišťuji catering, v poslední době vařím na recenzovaných večeřích přímo v Londýně, kde si mě objedná rodina až domů. Nejméně zajímavé pro mě byla i role poradkyně přes celodenní menu pro dubajskou princeznu, kterou poznala během zaměstnání v IT, která měla několik vážných stravovacích omezení (alergie na lepek, laktózu, a jiné).
Teplá kačka vznikla v roce 2013 v rámci festivalu Prague Pride. Bylo to první místo, kde bylo možné vařit pro stovky lidí a vyzkoušet si tak, zda naše jídlo obstojí. V té době začala v Praze teprve vznikat gastro scéna v rámci venkovních food festivalů do které jsme naskočili mezi prvními. Již dlouho jsem snila o tom, že budu v Praze prodávat pekingskou kachnu a knedlíčky, které jsme si zamilovala v Londýně, kde jsem pracovala od svých 18 let. Proto jsme udělaly s kamarádkami "hurá akci" a zkrátka jsme navařily v táborové jídelně 250 kg kachny. Výsledek, ale stál za to!
Prague Pride odstartoval vyprodáním 50-ti kachen, ve stánku s příhodným jménem, který jsme pro tuto akci zvolili: Teplá kačka. Tento název pro náš koncept jsme si již ponechali. Na místě jsem uválely asi 800 placek, nakrájely bezmála 40 okurek a 80 jarních cibulek.
Teplá kačka měla být jednorázová akce, ale postupem času, se z ní vyklubala street foodová stálice, kterou si mnozí oblíbili a vraceli se k nám pro "kačku". Teplá kačka alias pekingská kachna v domácí čínské placce, s hoi sin okurkou a jarní cibulkou však v naší nabídce nestačila, a tak jsme k ní brzy přidaly naše gyoza a dim sum knedlíčky a křupavý bůček. Zkrátka "kačka, bůček, knedlíček".
Nyní je pro nás velkou výzvou dělat pouliční jídla, jak nejlépe umíme a známe z cest v zázemí bistra. Nikdy nechceme naše zákazníky zklamat.
Po šesti letech cestování po festivalech se chceme usadit a volíme kamenné bistro, aby nás lidé mohli navštívit kdykoliv. Snažíme se tak vyslyšet naše zákazníky, kteří se poslední roky stále ptají na totéž: „Kde máte bistro? Kdy a kde konečně otevřete?“.
Milujeme ten pocit, když všem venku ve stánku, u stolu, na louce, kdekoliv vaříme, prostě chutná! Když se ze zákazníků stávají kamarádi, kteří se k nám vrací. Chceme, aby všichni ochutnali pravá street foodová jídla, za kterými už nemusí jezdit stovky kilometrů, ale jejich autentičnost dostanou přímo u nás v bistru. Umíme vařit dlouhodobě s láskou. To co vaříme, jíme a nechceme jíst už nic jiného, a to chceme dopřát i našim zákazníkům!
Teplá kačka našla prostory pro bistro s vnitroblokovou zahrádkou, již před rokem. Vlastními silami a za pomocí různých řemeslníků budujeme ojedinělé místo pro Vaši návštěvu, kde bude ale i obchod. V něm si budete moci nakoupit jídlo pro celou rodinu, kamarády, a ušetřit tak čas, když přijdete z práce nebo party domů. Bohužel rekonstrukce se ukázala rozsáhlejší, než jsme čekali, a my Vás chceme poprosit o pomoc vybrat část peněz, která by nám pomohla splnit můj sen, díky němuž budete moc každý den zažít u nás v bistru to nejlepší jídlo a budete se k nám vracet!
Comments