Vlci se vrátili do Čech. Štěpánka Kadlecová, Krušnoholka žije v jejich stopách a my o ní dotváříme film. O její práci, životě a vnímání přírody. A Vy zde máte možnost dokument podpořit.
Author: Linda Mejstříková
Když se vlci vrátili do Krušných hor, Štěpánka prožívala životní dobrodružství se svým polovlkem Baklym, který jí utekl pár dní po tom, co si ho vzala z útulku. Měsíc strávila v lesích, kde Baklyho stopovala a hledala. Tato lekce ji shodou náhod dovedla na cestu stopaře vlků, koordinátorku vlčích hlídek hnutí DUHA. Své zážitky s Baklym sdílela na sociálních sítích, kde jsem si jich všimla a rozhodla se je dát dohrmady a dostat je ven ve filmové podobě.
Chtěla bych vytvořit film, který bude kombinovat jak osobní příběh Štěpánky, tak i návrat vlků do Čech a s tím spojené diskuze.
Ukážeme v něm krásu Krušných hor, spojení člověka a přírody, vydáme po stopách vlků, takže vy, jako diváci dokonce zažijete, co takováto práce obnáší.
Vybrané peníze by pokryly náklady, kam z velké části patří hlavně letenky a litry a litry proježděného benzínu. Dále technika, desítky hodin ve střižně a taky, aby nám filmařský tým neumřel hlady. Další peníze by šly do distribuce, na festivaly, propagaci.
Vlci se vrátili do Čech. Štěpánka Kadlecová, Krušnoholka žije v jejich stopách. Co ji na takovouto cestu po lesích Kušných hor dovedlo a jak důležitá její práce je?
Štěpánka, spíše známá jako Krušnoholka, je holka z Krušných hor, je to taky outdoor holka a cestovatelka. Vrátila se ze světa a usadila se v srdci Krušek, téměř na hraničním přechodu s Německem, v malém městečku Vejprty. Provozuje tu svůj hostelo/hotelo/bivak pro baťůžkáře a často je to jediné místo v okolí, kde to žije.
Dalo by se o ní toho povídat spoustu, ale to důležité, čemu se budu ve filmu věnovat je to, že je to taky holka, která se výrazně angažuje v ochraně vlků a jejich návratu do české krajiny.
Pracuje jako koordinátorka vlčích hlídek hnutí DUHA, které se starají o sběr dat, informací a důkazů o pobytu velkých šelem v Krušných horách. Z čehož později vychází důležité analýzy, které vesměs mapují pohyb velkých šelem v této části Čech.
V lese tráví maximum času monitoringem, instalováním a kontrolováním fotopastí, dokumentováním vlčích pobytových znaků.
Mezi její pracovní povinnosti patří i osvěta mezi veřejností, komunikace s lidmi, co mohou mít z různých důvodů na návrat vlků negativní postoj, jako jsou například někteří farmáři nebo myslivci.
Ještě více fascinující než náplň Štěpánčiny práce, je její příběh s polovlkem Baklym, který ji dovedl na cestu stopaře vlků a to dost netradičním způsobem. Po pár dnech, co ho zachránila z útulku, se jí zaběhl a Štěpánka ho následně 3 týdny stopovala v krušnohorských lesích. Podle jejích slov si tu sáhla na dno vícekrát. Jak psychicky, tak fyzicky. Po dramatickém skoro měsíčním hledáním, jí pak Bakly sám skočil do auta a od té doby bez sebe nedali ránu.
V těch třech týdnech se o stopování vlků dozvěděla tolik, co málokdo. A Bakly ji právě díky jeho útěku nasměroval na úplně novou životní cestu.
V dokumentárním snímku budu sledovat Štěpánčinu cestu v lesích a loukách, kam se po více jak 100 letech vrátili vlci a kde má Štěpánka nelehkou úlohu - být mostem mezi vlky a lidmi. Přinášet mezi veřejnost fakta a informace, která vypátrá v místních tajemných hvozdech a vyvracet tím dlouho zakořeněné mýty o těchto šelmách. Dokument bude tak trochu o všem. O Štěpánce, o Baklym, o vlcích, o pravdě, o kráse Krušných hor, o spojení člověka a přírody. A jak důležitá Štěpánčina práce je.
A co vy víte, třeba uvidíte i vlka!
Naše parta je kontinentálně trochu rozrostlejší. Film se dokončuje v Čechách a vzníkal i ve velškém Cardiffu na univerzitě Universtiy of South Wales a paradoxně v týmu nemáme Brita. Ale Bulhara, Nora a zlatý český ručičky. A naším hlavním pojitelem je láska k pivu. A pak tedy i k filmu a dalším kreativním činnostem.
Linda Mejstříková - režie, produkce, střih, kamera
Jablonečačka z Jizerských hor zatoulaná v Cardiffu, v červnu jsem dostudovala na University of South Wales a od druháku se zaměřuji hlavně na dokument. Zajímají mě lidé a jejich příběhy a následné splácávání do filmové formy.
Vráťa Karas - kamera
Další hororodák, tentokrát z Krkonoš, z Úpice. Vráťa je absolvent University of South Wales a současně žije v Praze a pracuje v postprodukční firmě PFX. Má na kontě nespočet dokumentů, mimojiné i úspěšný film Matthew versus Pritchard, který vyhrál cenu na Royal Television Society v Cardiffu za nejlepší dokument.
Kristian Zhekov - animátor
Kristian je dalším absolventem USW, kde studoval 2D animaci. Podle jeho slov si nejvíc užívá pivo, černý humor a prokrastinaci. Ve filmu animuje část příběhu, který vypráví o dobrodružství Štěpánky a Baklyho a já si toho převelice vážím, jelikož bych sama nebyla schopná nakreslit ani židli.
Samozřejmě lidí, kteří se na projektu podílí je nesčetně víc, bohužel jim všem zde nemám prostor poděkovat.
Veřím, že vyprávět skutečné příběhy má hodnotu a váhu. V přeinformovaném světě, kde se točí fikce s fakty na jednom kolotoči, vnímám film, jakožto dokumentarista, jako nástroj pro ukázaní pravdy, krásy, života a příběhů, které by měly být zaznamenány.
Štěpánky příběh jsem si vybrala, protože mě fascinovalo, jakým způsobem přírodu vnímá a to, že se snaží najít spojitosti v přírodních procesech, které jsou mnohým nepochopitelné.
Vážení fanoušci, podporovatelé, přispěvatelé, sdíleči, všem těm, co se na této výzvě podíleli, bych chtěla srdečně poděkovat a požádat Vás ještě o malou laskavost, jelikož nám tu běží posledních pár hodin. Moc by nám pomohlo, kdybyste nasdíleli na svých profilech či sociálních sítích odkaz na tent…
More
Comments