Chceme natočit dokument o hraniční poruše osobnosti, o které se prozatím nikdo neodvážil nic zdokumentovat. Tzv. hraničáři zažili v dětství zneužívání, extrémní zanedbávaní a jiná závažná traumata. Pomozte nám vytvořit něco neobyčejného, prosím.
Author: Přemysl Procházka
Olomouc, Olomoucký kraj, Česko
All or nothing. Project finished on Jun 7, 2018 at 14:50.
K myšlence dokumentu o hraniční poruše nás přivedla blízká osobní zkušenost, která nás přiměla se o tuto problematiku více zajímat. Nálada Hraničáře se dokáže změnit rychlostí lusknutím prstu, z lásky v nenávist během několika minut. Na základě tohoto jsme se pokusili oslovit několik producentů s nabídkou natočení dokumentu o této poruše. Všem se tento projekt líbil, ale nakonec z toho sešlo, kvůli závažnosti a negativitě tématu, protože někteří chtějí tvořit dokumenty, které jsou jen a pouze pozitivního charakteru.
Naším cílem je ukázat, že touto poruchou trpí mnohem více lidí než ve skutečnosti uvádí statistiky. Dále chceme nahlédnout do duší Hraničářů, a také na obtížný život jejich partnerů. Očekáváme radikální změnu v pohledu na tuto poruchu a s tím souvísející rozvoj odborných center a specializovaných pomocníků.
Co je vlastně hraniční porucha osobnosti? Lidé s HPO jsou jako lidé s popáleninami 3-ho stupně na 90% těla, a necítí emoční kůži. Mezi námi žije mnoho těchto lidí, kteří velmi trpí a žijí v černobílém soukromém pekle. Tito lidé zažili v dětství zneužívání, extrémní zanedbávaní a jiná závažná traumata. Neúspěchy a menší kritiku vnímají fatálně, a často je pro ně jediným řešením sebevražda. Cílem našeho dokumentu je zvýšení podvědomí o této poruše, protože o ní spoustu lidí prozatím vůbec neví anebo si ji nechtějí sami přiznat. Dokument o HPO se prozatím nikdo neodvážil natočit, jednak ze strachu a ze závažnosti tématu, a také s obtížné spolupráce s hraničáři. Nás dokument může pomoci spoustě lidem se ze svého soukromého pekla dostat a také přispět na rozvoj dalších center na boj s touto závažnou poruchou. V ČR touto poruchou trpí asi 300.000 lidí. Mezi známé osobnosti, které poruchou trpí nebo trpěli, patří například: Angelina Jolie, Edith Piaf nebo nedávno zesnulý zpěvák Linkin Park. Vybrané peníze nám pomůžou uhradit vysoké náklady za technickou stránku věci, střih, propagaci dokumentu, honorář pro herce a odměnu pro samotné účinkující Hraničáře. Jednou z odměn je kniha, týkající se právě HPO, od autorů MUDr. Bc. Aleš Grambal Ph.D., prof. MUDr. Ján Praško Pavlov, CSc a MUDr. Petra Kasalová.
Tým lidí, kterým není lhostejný nelehký osud osob s hraniční poruchou osobnosti a zároveň máme odvahu natočit vyjímečný dokument s těžkým tématem. S touto poruchou máme blízkou osobní zkušenost. Tvůrce projektu, Přemysl Procházka, má přímé zkušenosti s natáčením epizodních i vedlejších rolí. Má bohaté zkušenosti se spoluprací s filmovým štábem i s některými známými režiséry, kteří mu slíbili pomocnou ruku ohledně režisérské práce. Dalším členem týmu je zkušený kameraman, který se již podílel na tvorbě 2 filmů a v současné době pracuje pro jednu českou komerční televizní stanici. Přemysl Procházka se musel ujmout tvorby dokumentu sám, protože má s Hraničáři bohaté zkušenosti. Pro tvorbu tak náročného dokumentu je potřeba člověk, který s těmito lidmi soucítí, aby z dokumentu nevzniklo něco úplně jiného než byl původní záměr.
Cílem našeho dokumentu je zvýšení podvědomí o této poruše, protože o ní spoustu lidí prozatím vůbec neví anebo si ji nechtějí sami přiznat. Dokument o HPO se prozatím nikdo neodvážil natočit, jednak ze strachu a ze závažnosti tématu, druhak z obtížné spolupráce s Hraničáři. Kvůli nízkému počtu odborných center a odborníků, kteří se na tuto problematiku zaměřují. Chceme pomoci lidem, se z jejich soukromého černobílého pekla dostat.
Comments