V září 2017 jsme otevřeli inovativní komunitní ScioNEškolu ve Frýdku. Dochází k nám 36 dětí. Máme podporu rodičů, města i kraje, ale bohužel MŠMT nepovolilo zápis do rejstříku škol. Jsme bez státních dotací a sháníme chybějící peníze na dovybavení školy.
Author: Martin Pietraszek
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj, Česko
???project.detail.fixedGoal??? All or nothing. Project finished on Dec 8, 2017 at 13:31.
V létě 2016 zvoní ve společnosti Scio telefon: „Dobrý den, tady rodiče z Frýdku-Místku. Chtěli bychom, abyste tady otevřeli ScioŠkolu. Co je třeba pro to udělat?“
„Sežeňte souhlas města, vhodnou budovu a dostatečný zájem rodičů,“ zní odpověď. Jestli se Vám to povede, škola vznikne.
I když to znělo jako docela nereálný úkol, nakonec se nám to podařilo. Když k nám přijel Ondřej Šteffl, aby se o tom přesvědčil, v sále bylo 250 rodičů, kteří si ScioŠkolu přáli. Také jsme po menších průtazích získali i souhlas kraje, bohužel naši naději zastavilo Ministerstvo školství, které naši žádost zamítlo. S odůvodněním, že je v našem regionu dostatek míst v klasických státních školách.
My chceme mít ale možnost vzdělávat své děti cestou respektující jejich individuální potřeby podobně jako v jiných regionech České republiky. Jedinou možností, která nám zbyla, bylo otevřít ScioŠkolu v tzv. komunitní variantě, tj. zapsat děti do domácího vzdělávání a otevřít Centrum pro děti v domácím vzdělávání - zkráceně ScioNeškolu, která není zapsána v rejstříku a nemá tedy nárok na státní dotace.
Organizace Scio investovala vstupní náklady ve výši cca 1,5 mil Kč, vybrala perspektivní tým průvodců. Zaevidovali jsme zájem 60 dětí pro školu zapsanou v rejstříku škol. V Neškole máme aktuálně 36 dětí. Původní výši školného 5 tisíc Kč měsíčně za každé dítě jsme nechtěli s ohledem na dostupnost dále zvyšovat a vzhledem k chybějícím dotacím nám v prvním roce provozu bude chybět 500 tisíc Kč. Zde se snažíme vybrat alespoň polovinu této částku – tedy 250 tisíc Kč. Zbytek sháníme přímo ve firmách v našem regionu. V následujícím roce budeme znovu žádat o zápis do rejstříku škol. Ale nemůžeme nyní více čekat. Na slibované a očekáváné změny ve školstvích nechceme spoléhat. Naše děti jsou teď.
Možná to znáte z vlastní práce – máte kolektiv lidí, kteří dělají jen to, co se jim řekne a moc o tom nepřemýšlejí. Když se něco pokazí, řeknou: „On to takhle chtěl, za tom může ten a ten, takhle se to dělalo vždycky...“
STOP
My to chceme jinak. Chceme, aby naše děti uměly obstát v reálném životě a našly v něm své místo. Chceme, aby se naučily být aktivní, přemýšlet, komunikovat, argumentovat, vyjednávat, spolupracovat a dotahovat věci do konce. Chceme otevřít malou přátelskou školu, která povede děti k aktivnímu učení a samostatnému myšlení. Budeme rozvíjet sociální dovednosti dětí a podporovat jejich citlivost vůči sobě navzájem, přírodě, lidem a svému okolí. Naším cílem je šťastné, svobodné a zodpovědné dítě, které se rádo učí a ví, co v životě chce a umí si za tím jít. Nevmímáme školu jako místo pro přípravu na život, ale jako místo, kde děti svůj život již žijí.
Myslíme si, že Scio(ne)škola je pro ně tou správnou volbou. Má zázemí organizace Scio, která se již 20 let věnuje vzdělávání. Má již 4 školy, které s nadprůměrným výsledkem prošly školní inspekcí (2x Praha, Brno a Olomouc). Chceme takovou školu i u nás ve Frýdku-Místku. Chceme nabídnout alternativu, chceme nabídnout pestrost a svobodu volby.
ScioNeškola je tedy obdoba ScioŠkoly, která není zapsána v rejstříku škol. ScioŠkoly jsou základní školy s inovativními vyučovacími metodami, kde se nesetkáte s frontální výukou. Inspiruje se svobodným vzděláváním, vychází z jasných poznatků moderních věd, zvláště pak z pedagogiky a psychologie. Chápe člověka jako svobodného, aktivního a odpovědného jedince, který by se aktivně snaží o dobro své, ale i druhých a světa jako celku.
V českém jazyce se zaměřuje na komunikační dovednosti, kritické myšlení, argumentační dovednosti, prezentační dovednosti, porozumění textu, vyhledávání informací a verifikaci jejich pravdivosti atd.
Matematiku učí metodou Hejného a pravidelně ji zařazuje do každodenního projektového vyučování. Staví na tom, aby si děti na podstatu přišly samy, a tím pádem učivo pochopily a zapamatovaly si jej.
Angličtinu vyučuje Berlitzovou metodou, metodou přechodové četby, metodou story-tellingu (vyprávění a čtení pohádek, příběhů) a na trénování situací z reálného života – metoda LAMP (u doktora, na dovolené, na návštěvě u kamaráda v zahraničí apod.). Další cizí jazyky vybíráme dle zájmu dětí a rodičů. Je pravidlem, že ve ScioŠkole působí rodilí mluvčí.
V projektech se děti učí v souvislostech. Např. na tématu „voda“ se děti neučí jen chemické složení vody a její důležitost pro život, ale objevují i zeměpis (řeky, jezera, ekologické aspekty) nebo vodní faunu a flóru, navštíví např. čističku vody apod., a pokud mají zájem, mohou např. navrhnout a zrealizovat akci typu čištění potoka, nebo spočítat spotřebu vody a vymyslet pravidla, jak vodou šetřit. Využívá metod prožitkového učení, intuitivní pedagogiky, kritické myšlení a řady dalších inovativních metod.
Děti tráví pravidelně jeden den v týdnu aktivitami mimo školní budovu - např. vývoj přírody během roku, kdy děti pracuji na atlase přírodnin, které samy sbírají, chodí do lesa, na louku a k řece pozorovat proměny přírody, sázejí samy rostliny, o které se starají a podobně.
Děti jsou spolutvůrci své školy. Aktivně se jim naslouchá a učivo se přizpůsobuje jejich zájmu. Děti se podílejí také na stavebních úpravách, vybavení, ale i na plánování akcí. Např. na lyžařský výcvik najdou spojení, spočítají, kolik jídla bude třeba, navrhnou, co se bude vařit, udělají si seznamy oblečení a vybavení, samy vaří, vymyslí rozpisy služeb na úklid, uklízí.
ScioŠkola staví na tom, že nezavírá své dveře. Propojuje se s místem, kde funguje. Pouští školu do světa a svět do školy. Věnuje se regionálním specifikům, nabízí možnosti vzdělávání také dětem a dospělým, kteří školu nenavštěvují. Mimo to navazuje partnerství s místními organizacemi. ScioŠkola žije místem a pro místo, kde funguje. Proto je obohacením také pro Frýdek. Mimo jiné z ní později vyjdou děti, které podpoří místní rozvoj.
Jsme nadšení rodiče z Frýdku-Místku a okolí, kteří přemýšlejí o společnosti a o její budoucnosti. Osobně se angažujeme v Neškole. Někteří z nás tam učí, jiní pomáhají, zařizují. Velkou část odměn do tohoto projektu věnovali právě rodiče dětí v Neškole, část přispěla společnost Scio.
Chceme ScioŠkolu ve Frýdku-Místku. ScioŠkoly jsou hodnotově orientované školy. Hodnoty vycházejí z humanistického a liberálního pohledu na Svět a člověka, kterého chápeme jako svobodného, aktivního a odpovědného jedince, který by měl usilovat o dobro své, ale i druhých a světa jako celku. Hodnoty ScioŠkol jsou: svoboda, morálka, aktivita, optimismus, odvaha a otevřenost.
Chceme k lepší budoucnosti naší společnosti přispět tím, že vychováme z našich dětí respektující, empatické, přemýšlivé osobnosti, které budou aktivními účastníky světa, který teprve bude. Přesto budou žít a chránit tradiční hodnoty lidství.
Za vybrané peníze bychom rádi naši školu lépe dovybavili. V tuto chvíli využíváme několik místností, další na své dotvoření teprve čekají. Kromě toho bychom si chtěli vybavit menší kuchyňku a řemeslnou dílnu. Část prostředků použijeme i na odměny našich průvodců.
Vážení přátelé, naše téměř 45denní cesta se blíží ke svému konci. Cíl je velmi blízko, vaše aktivita především v posledních dnech je enormní a my jsme tomu velmi rádi. V tuto chvíli nám chybí něco málo přes 20.000 Kč. V průběhu dlouhé kampaně jsme z mnoho stran slyšeli vlídná slova podpory a…
MorePožádali jsme rodiče, kteří mají děti ve ScioNeškole, jestli by se nechtěli podělit o svůj osobní příběh, jak vnímají život dětí ve škole. Jaké byly důvody dát dítě do naší školy a jestli a jak se jejich očekávání plní. Zde je příběh třetí. "Oba moji školáci se na svůj první školní den těšili.…
More
Comments