Skvělé pondělí: za necelý týden jsme v polovině cílové částky! Děkujeme!
Jako bonus sdílím krátký úryvek z kapitoly knihy věnované jednomu z nejznámnějších pražských výdechů. Je to v výdech značený územ metra jako 10 JP na nám.Jiřího z Poděbrad. Autorem je sochař Petr Šedivý, který jej realizoval v roce 1981 společně s místní fontánou Sjednocená Evropa, o jejímž dalším osudu nyní sochař bojuje s radnicí Prahy 3. Tento (krácený) text tak nabývá na své aktuálnosti...
(foto: Jan Třeštík / Nádech výdech (c)
Výdech 10 JP se vzdorovitě dme přímo před Noemovou archou inspirovaného kostela Nejsvětějšího srdce Páně slovinského architekta Josipa Plečnika na vinohradském náměstí Jiřího z Poděbrad. Dvěma nejdůležitějšími protagonisty příběhu tohoto unikátního výdechu je akademický sochař Petr Šedivý a architektka a autorka řešení místní stanice metra Anna Hübschmannová (viz trasa B 64 NR a 70 VS). Byla to právě ona, kdo trval na realizaci fontány a dalších sochařsky pojatých prvků náměstí a prosadila související výtvarnou soutěž.
Sochař Petr Šedivý na dobové fotografii s bustou zpěváka Micka Jaggera. (foto: archiv P.Šedivého)
Dvaadvacátého listopadu 1977 se výtvarná rada usnesla, že sochařská realizace podoby náměstí Jiřího z Poděbrad má být zadána bez soutěže napřímo profesoru VŠUP Bedřichu Stefanovi, někdejšímu členovi prvorepublikového Devětsilu (shodou okolností byl i autorem plastik právě nad průčelím zdejšího Plečnikova kostela, počínaje rokem 1940 nad nimi strávil dlouhých patnáct let). Zhotovení kašny s reliéfem nesoucí pracovní název „Mírová mise husitského krále“ Bedřich Stefan však k překvapení všech odmítá. Podle svědectví Petra Šedivého s omluvou, že se na takový úkol již necítí. O několik let později, pouhý rok po dokončení projektu kašny a výdechu, v březnu 1982 Stefan ve věku 85 let umírá.
Sochař Petr Šedivý před modelem své kašny Sjednocenná Evropa. Zakázku získal v soutěži poté, co ji odmítl legendární Bedřich Stefan (foto: autor, 2016).
Komise tak přichází s alternativním řešením – osloví čtyři další sochaře formou konkurzu. Dva z nich – profesor Jiří Dušek a Karel Kuneš z Karlových Varů – nabídku vůbec nepodají. „Chudák Dušek, když dostal tu velkou obálku s podmínkami soutěže, tak si ji dal v ateliéru na štos svých věcí a ona mu zapadla za stůl. A když mu přišel telegram: DOSTAVTE SE ZA TRI DNY S PREZENTACI VASEHO MODELU, tak se už jen chytil za hlavu,“ vzpomíná po letech třetí účastník tehdejšího konkurzu Šedivý, tehdy čerstvý absolvent AVU.
Původní a nerealizovaný návrh výdechu na nám.Jiřího z Poděbrad.
Jediný protinávrh Šedivého tak patří dnes již zesnulému sochaři Vendelínu Zdrůbeckému. Jeho koncept ale narazí. „Zdrůbecký tam vložil něco, co je úplně cizí. To je předimenzované, to chce lapidárně jednoduché osazení hmotou. To jednoduché pojetí té formy Šedivého lépe vyhovuje,“ čteme v unikátním stenozáznamu diskuse členů komise. Vítězí návrh Petra Šedivého, který ovšem ve zmatku zapomněl připravit návrh větracího komínu. Dodělat ho musí dodatečně a komise mu strhne odměnu.
10 JP krátce po svém dokončení v roce 1981. (foto: archiv A.Hübschmannová)