Je na čase is uvědomit, že to, co nosíme, má velmi negativní vliv na životní prostředí. Je na čase říci STOP zvířecí kůži, STOP násilí, STOP znečišťování přírody, protože KAKTUS je teď i u nás! Posledních 5 let se zabýváme naší planetou. Víme jak na to?
Author: Martin Lattenberg
???project.detail.fixedGoal??? All or nothing. Project finished on Jul 22, 2022 at 18:28.
To, že máme na životní prostředí velmi negativní vliv, všichni víme. Často si ovšem vůbec ani neuvědomujeme, jaký vliv na životní prostředí má to, co nosíme. V posledních pár letech rapidně vzrostl vývoj nových, rostlinných materiálů, které mají minimální dopad na životní prostředí v porovnání s jejich konvenčními „rivaly“.
Většina z nás má ráda elegantní vzhled kůže, to ovšem neznamená, že kvůli naší kabelce, či batohu musí trpět nějaké zvíře. Proč bychom měli stáhnou nevinné zvíře z kůže a tu pak namočit do spousty chemikálií, když můžeme ostřihnout list kaktusu, který za chvíli stejně doroste zpět.
V Batohamě jsme se rozhodli, jako první česká značka, pracovat s KAKTUSOVOU KŮŽÍ a rádi bychom ji dostali i k Vám! Připravili jsme si pro Vás na začátek pár základních produktů, s Vaší podporou budeme schopni přidat nové designy, ale také nové barvy.
Martin založil Batohamu v prvním ročníku vysoké školy, kdy se rozhodl propojit své zájmy a studium do módního průmyslu. Napadlo ho pomalu zaměňovat bavlněné produkty za konopné, okamžitě si vzpomněl na ruční výrobu konopných batohů v malé, rodinné manufaktuře v Nepálu, který ve svých 18 letech procestoval. Konopné doplňky jsme v Batohamě dotáhli v naších očích k dokonalosti a Martin se proto teď, v posledním ročníku vysoké školy, zaměřil na další problém módního průmyslu. Více informací naleznete na našem E-shopu: www.batohama.cz
Již delší dobu dělal výzkum zaměřený na bio plasty a na bio kůže, z mnoha důvodů usoudil, že právě kaktusová kůže je momentálně ta nejekologičtější a nejšetrnější náhražka zvířecí kůže dostupná na trhu. Proto se spojil s výrobci kaktusové kůže v Mexiku, se kterými se potkal a domluvil odběr jejich materiálu. Jeho cesta zde ovšem nekončila, chtěl najít i manufakturu poblíž místa vzniku kaktusové kůže. Potkal se se spoustou ševců a majitelů manufaktur, jen jedna manufaktura ovšem odpovídala jeho představám, jen jedna se ztotožňovala s hodnotami Batohamy, a proto se Martin seznámil i s majitelem oné maličké manufaktury, Ernestem.
Ernestova manufaktura neplýtvá odpadem, vše recyklují.
Všichni Ernestovi zaměstnanci jsou spravedlivě ohodnoceni.
Ernesto a jeho zaměstnanci šijí vše ručně, za pomoci pár základních strojů (např. šicí stroj).
Manufaktura nepoužívá levné materiály z Číny, zakládají si na kvalitě.
Začátky byly těžké, Ernestovi se nedařilo z úplně nového materiálu nic ušít, objevilo se spoustu problému a frustrovaní Martin s Ernestem se na celý projekt chtěli nejednou vykašlat. S ohledem na investovaný čas a úsilí ovšem nebylo cesty zpět pro ani jednoho z nich. Trvalo 5 měsíců, než společně dokázali přijít na způsob, jakým lze z kaktusu šít. Nadšení z první ušité kabelky bylo obrovské, i slza úlevy a štěstí oběma ukápla.
Teď máme před sebou opět pár dalších náročných měsíců, potřebujeme sehnat finanční prostředky na zahájení výroby, ušít všechny odměny a vytvořit šablony nových produktů.
Za posledních 50 let bylo 70 % Amazonského pralesa přeměněno na pastviny pro krávy za účelem produkce masa a kůže.
1 lineární metr kaktusové kůže má o 500 % nižší dopad na eutrofikaci (chemikálie z koželužen jsou vypuštěny do vodních toků, zvýšené množství chemikálií způsobuje kvetení řas, kvůli čemuž uhyne veškerý život v daném vodním toku) oproti zvířecí kůži. Je zodpovědný za 1865 % méně CO2 vypuštěného do ovzduší (jakobyste spálili pouze 0,7 kg uhlí místo 13,7 kg), na svou výrobu potřebuje o 165 000 % méně vody (20 L oproti 33 000 L) a o 878 % méně energie (20 žárovek svítících 8 hodin oproti 3,5 dnům) než zvířecí kůže.
Chceme, abyste mohli nosit elegantní kůži bez pocitu viny z něčího utrpení. Chceme, abyste nosili přírodní a kvalitní produkt, se kterým se budete chtít pochlubit, a to nejen kvůli tomu, jak vypadá, ale i kvůli tomu, co vše přináší a znamená.
Posledním krokem Martina s Ernestem je získat dostatečné množství finančních prostředků na zahájení výroby. Poté nastává již jen ta sladká část – vymýšlení nových designů a vyšperkovávání těch stávajících, přidání velikostí obalů na počítač, přidání různých délek pásků a v neposlední řadě bychom rádi přidali i všechny produkty ve 3 dalších barvách (béžové, černé a červené).
Plánů máme spoustu, našim hlavním záměrem není zbohatnout, chceme za sebou něco zanechat. Chceme pomoci lidem v podobě poskytnutí práce, chceme zmírnit dopad módy na minimum a šířit povědomí o ekologii. K tomu všemu ovšem potřebujeme Vás a Vaši pomoc!
Jsme česká značka, která pomáhá jak životnímu prostředí, tak lidem v zemích, ve kterých nemají tolik peněz a pracovních možností jako my. Zakládáme si na spokojenosti, a to jak Vaší, tak spokojenosti našich ševců a švadlen.
Podporou Batohamy nepodpoříte pouze českou značku, budete podporovat celou ideologii šíření povědomí o materiálech s nižším dopadem na životní prostředí. Podpoříte poctivou ruční výrobu a malou manufakturu v Mexiku. Každý produkt je ušit s maximální precizností, u každého výrobku se dbá na kvalitu a na detail, a proto je každý produkt unikát.
Zakoupením jedné z našich odměn a finanční podpory si samozřejmě vážíme nejvíce. Přece jen díky tomu budeme schopni přivést kaktusové výrobky i k nám a začít šířit povědomí o udržitelné módě, ale povědomí o ní jen tak sami nerozšíříme dostatečně, potřebujeme s tím pomoct a rádi bychom se spolehli na pomoc i od Vás. Pokud se chcete podílet na zrodu nového směru udržitelné módy, tak se o našem projektu můžete zmínit tam, kde Vás to jen napadne. Můžete sdílet projekt na sociálních sítích, můžete o něm říct svým kamarádům a rodině, …
Je velmi složité ukázat to, co je správné, ale věříme, že v tom nejsme sami a věříme i v to, že nám pomůžete! Každá troška se počítá a my za ni budeme velmi vděční.
Určitě se nebojte na nás obrátit s dotazy na cokoli ohledně kaktusové kůže, udržitelné módy, či na cokoli, co Vás napadne. Kontaktovat nás můžete na office@batohama.cz, na našem Instagramu, či zde v komentářích.
Comments