Vážení příznivci českých středověkých dějin,
Dovoluji si vás pozvat na malou exkurzi lokacemi, kde se odehrávají klíčové děje románu. Doufám, že níže uvedené historické reálie vás zaujmou a byť jen trochu obohatí.
Přeji vám fajnovou velikonoční pohodu.
Libor Kleisner
Domažlice a hrad Rýzmberk u Kdyně
Pomineme-li první dochované písemné zmínky o Domažlicích, datované ke konci 10. století, tak ke skutečnému a prudkému rozmachu sídelní i fortifikační výstavby došlo v 60. letech 13. století. Výnosem krále Přemysla Otakara II. se trhová osada v relativně krátkém čase proměnila na tehdejší poměry v lidnaté, opevněné a významné královské město. Domažlice se spolu s hradem Rýzmberkem, soudobě založeným zemským sudím Děpoltem z rodu Drslaviců, stávají součástí hraničního opevnění proti Bavorsku.
Hrad Víckov na Tišnovsku
O této tvrzi, bytelně postavené na strmém ostrohu vystupujícím nad údolí říčky Bobrůvky, se z doby našeho příběhu ví opravdu málo. Snad jediným zdrojem informací je stručný zápis v kronice Václava Hájka z Libočan. Problém spočívá v nevěrohodnosti kronikáře, který se mnohdy nechával unášet vlastní představivostí. Tichými, z části zachovanými svědky prvních majitelů Víckova zůstávají torza dvou hranolových věží.
Hrad Boskovice
Jedná se o jednu z nejdominantnějších hradních zřícenin na Vysočině. Pevnost založil mocný moravský rod pánů z Boskovic. Hrad vznikl patrně v první polovině 13. století. Z oněch časů jsou do dnešních dnů zachovány reliéfní zbytky lícovaných zdí předsunuté bašty, ačkoliv se teorie o jejím původním významu a datování vzniku značně rozcházejí. Jak to bylo ve skutečnosti, zůstane již nadále zahaleno neproniknutelným závojem věků. Nelze opomenout, že město Boskovice, půvabně rozprostřené pod stejnojmenným hradem, získalo prestižní titul Historické město roku 2021.
Hrad Rýzmburk u Oseku
Velkolepý objekt hradní gotické architektury. Tím spíše, že jeho zakladatelem se stal král Václav I. A tehdy se s budováním rozlehlých správních a obranných kamenných sídel, až na výjimky, jakou byl například Pražský hrad, teprve začínalo. Král pověřil výstavbou svého věrného velmože a podporovatele Boreše z rodu Hrabišiců, jednoho z hrdinů románu.
Pražský hrad
Jistě netřeba představovat. Snad několik nej. Jak praví Guinessova kniha rekordů, je toto symbolické místo české státnosti největším souvislým hradním komplexem na světě. Také je největším doposud obývaným hradem, větším než anglický Windsor. Zajímavostí je, že od svého vzniku v 9. stol. se rozloha hradu nijak neproměňovala. Půdorys osídlení, známý v současnosti, je více než jedno tisíciletí stejný. Byl to kníže Soběslav I., který v první polovině 12. století zahájil přestavbu původního hradiště v dobře chráněné, kamennými hradbami opevněné reprezentativní sídlo. Přemysl Otakar II. na dílo předků úspěšně navázal.