Psychedelická prvá pomoc (psycare) na Slovensku a v Česku
"V posledních několika letech dochází k neustále se zvyšujícímu počtu mladých lidí, kteří se účastní velkých hudebních událostí, rave a trance festivalů po celém světě. Tento globální vzestup zájmu o tyto události, ač většinou zaměřených na hudbu a umění, také zaznamenali nárůst užívání psychoaktivních látek. Progresivní promotéři akcí na to začínají reagovat tím, že do organizace zahrnují prvky harm reduction jako jsou chill-out místnosti k odpočinku pro tanečníky a bezpečný prostor pro ty, kteří procházejí náročnou zkušeností."
Toto je první odstavec článku, který na svých stránkách publikovala Multidisciplinární asociace psychedelických studií (MAPS) v roce 2002. Od té doby se počet akcí spolu s prevalencí užívání látek měnících vědomí jen zvyšuje. Což by nemusel být problém v případě, že by došlo k regulaci psychoaktivních látek, a tedy by byly dostupné s adekvátními informacemi a v nejvyšší kvalitě. Regulace ale rozhodně není na zítřejším programu parlamentu, a vzhledem k tomu, že mladí lidé často zkoušejí neinformovaně a na vlastní pěst, navíc s látkami, které koupili “někde”, rozhodli jsme se, že je na čase, aby z naší strany vznikla nějaká podpora.
“Uvědomili jsme si, že nestačí psychedelika jen destigmatizovat, ale že se musíme starat i o důsledky, které může nezodpovědné užívání způsobit,” vyjádřil se Stanislav Milotinský, garant harm reduction sekce CZEPS. Jednou z cest, jak nežádoucí důsledky eliminovat, je i psychedelická první pomoc na místě, kde lidé experimentující se změněnými stavy vědomí vyskytují. Takovými jsou mj. i vybrané hudební akce a festivaly.
PsyCare je psychedelická první pomoc v místě, kde je to třeba. Sami jsme se aktivně účastnili a účastníme nočního života a není těžké zmapovat, co se kde děje. MAPS uvádí, že nejčastější problematické zážitky s psychedeliky mají prvouživatelé, kteří si o látkách nic nezjistí a nedbají na set a setting - dvě základní pravidla, jejichž dodržování nezaručuje, nýbrž zvyšuje pravděpodobnost hladkého průběhu zkušenosti. Setem se míní mindset - nebo-li stav mysli, jak se jedinec cítí. Setting jsou pak prostředí a okolnosti, ve kterých je látka užita. Hudební akce a festivaly k tomu často svádí.
PsyCare tedy vytváří bezpečné prostředí a možnost zvládnutí náročné psychedelické zkušenosti, místa, kam se může každý přijít “schovat”.
V našem případě půjde o jurtu útulně vybavenou k zajištění nezbytných potřeb jedinců, kteří ji navštíví. Budou tam matrace i posezení v klidu, nabízíme vodu, čaj a ovoce, kondomy, špunty do uší.. Základem je poskytování pomoci v případě náročné zkušenosti, proto na místě budou vždy vyškolení dobrovolníci, často psychologové, psychiatři a psychoterapeuti nebo studenti těchto oborů, jejichž úkolem je snažit se náročnou zkušenost ulehčit tomu, kdo přijde. Může stačit jen vlídné slovo, podat ruku, poslouchat a to vše v klidném prostředí, kde je teplo, voda, čaj, ticho.
Více se můžete dočíst na: https://www.psytrance.sk/single-post/2017/07/08/psychedelicka-prva-pomoc