Co znamená, když je na etiketě šamponu nápis „přírodní“? Vůbec nic. Podstatné je, co je napsáno tím malým písmem na zadní straně. Jenže kdo by to luštil... Život by spotřebilům mohla usnadnit aplikace Greenscan. Ta cílí na mírně angažovaného smrtelníka, který má na nákup pár minut času, ale nechce si na tělo aplikovat škodlivou kosmetiku a ničit životní prostředí. Načtením čárového kódu Greenscan obratem ukáže o produktu vše. Vznik GreenScanu můžete podpořit na Hithitu.
Informace o důsledcích, které má lidská spotřeba na životní prostředí, prosakují napovrch. Jednou z důležitých oblastí jsou kosmetické produkty a jejich vliv na naše zdraví i na planetu. Běžný spotřebitel však nemá šanci porozumět jejich škodlivosti, protože nerozumí složitému chemickému složení. Důkazem toho je drzost, s jakou někteří výrobci umisťují na etikety chlácholivé slogany.
Při výzkumu kvality vody, která vychází z čistíren odpadních vod, vědci nacházejí zbytky repelentů, vůní a agresivních čisticích prostředků, v nadpoloviční většině vzorků také antibiotika a hormony. „Už v devadesátých letech existovaly studie potvrzující, že rybičky v kleci umístěné ve vodě pod čističkou začnou měnit pohlaví na samičí, další výzkumy potvrzují stejné změny u lososů žijících v řekách kanadských národních parků,“ vysvětluje Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby. „Jsme teprve ve fázi pomalého poznávání situace,“ dodává. „Do vody vypouštíme desetitisíce chemických látek, žádná se nikam neztratí ani nevypaří, a nemáme tušení, jak spolu reagují.“
Základní informace o škodlivých látkách jsou samozřejmě na internetu dostupné. Zjistit konkrétní dopad každého produktu však znamená mnoho času a úsilí. Pro většinového zákazníka právě vzniká nové řešení. GreenScan je aplikace, která během několika sekund přímo v obchodě analyzuje kosmetické výrobky. Stačí načíst jejich čárový kód a databáze hned zpracuje jeho složení. Když objeví látky toxické pro člověka nebo přírodu, nabídne také srovnatelný produkt bez těchto přísad a kde ho koupit.
Opalovací krémy vybírejte pečlivě
Je čas dovolených, a tedy i čas vystavování se horkým slunečním paprskům. S nežádoucími účinky látek se můžeme setkat i u opalovacích krémů. Které velmi často obsahují nebezpečné složky.
BHT
Neboli Butylated Hydroxytoluene. Jedná se o velmi toxickou látku pro vodní organismy. Na portálu ECHA podle CLP (evropské nařízení o klasifikaci, označování a balení chemických látek a směsí) lze vyčíst, že tato látka může poškozovat orgány jako jsou: játra, plíce, slinivku a nervový systém. Je zde podezření na poškození reprodukční schopnosti nebo plodu v těle matky, může vyvolat genetické poškození a je zde podezření, že může vyvolat i rakovinu.EHMC
Ethylhexyl Methoxycinnamate podle EWG (Environmental Working Group's Skin Deep), Cosmetics Anaysis a odborníku z Masarykovy univerzity, se jedná o endokrinní disruptor, což je hormonálně aktivní látka, která ovlivňuje a narušuje chod hormonů v těle. Jde například o narušení reprodukční schopnosti nebo vývoje živočichů. Může se jednat o poškození rozlišovacích znaků pohlaví i změny sexuálního chování a podobně....Celý článek si můžete přečíst zde