Čertova kuchyně je knihou pověstí a vyprávění z města Jičína a jeho okolí, vytažených z rukopisů a knih z posledních čtyř staletí a ilustrovaných nevšedně působivými linoryty.
Author: Bára Krautz
Znáte to: někde na půl ucha zaslechnete, že se kdosi vloupal do hrobky Albrechta z Valdštejna ve Valdickém klášteře a... Hlas náhle umlkne a vy chcete vědět víc. Vyptáváte se, klikáte, sdílíte, listujete – a zanedlouho příběhy víří kolem vás jako sněhové vločky. A jediný způsob, jak se v té vánici vyznat, je sepnout všechna objevená vyprávění do knihy... A tak jsme před deseti lety sedli ke stolu a před pár týdny se od něj zvedli.
Čertova kuchyně je plastickou literární mapou města Jičína a jeho okolí; mozaikou krajiny jak vystřižené ze sna, poskládanou ze známých i neznámých příběhů a vyprávění ze 17. až 20. století. Na jejích stránkách se - též díky velkorysé pomoci překladatelů z německého a latinského jazyka, Vlasty a Huberta Reittererových - setkávají barokní jezuita Bohuslav Balbín, "kolaborantský pekelník" Josef Váchal, básník české renesance Šimon Lomnický z Budče, věhlasný amatérský historik Franz Alexander Heber či řídící učitel Bílek z Jičíněvsi s nadevše osobitými linoryty Báry Málkové. Spojeni šitou vazbou vedou spolu rozhovor, tu tichý, mumlavý, tu zas hlasitý jak lodní siréna... A naším cílem je tomuto družnému společenství vydat knihu, která by ani jednoho z nich neurazila.
Měli jsme v ruce bezmála tisícovku textů a rukopisů, v nejrůznějších studovnách jsme proseděli asi rok a půl čistého času a probdělé noci, poskládané za sebou, by s jistotou vydaly na dvě roční období... A přesto bylo pořád co objevovat. Takže nám nezbylo nic jiného, než si určit datum, kdy práci na Čertově kuchyni uzavřeme. Volba padla na 19. únor 2015, kdy do kapitoly věnované kostelům a kaplím přibyla pověst O kostelním zloději, jemuž popravčí nedokázal upálit ruku. S obavami jsme vyhlíželi následující ráno, jestli se nás Čertova kuchyně opět nezmocní. Zkoušela to. Mockrát. Rafinovaně. Okatě. S halasem. Plíživě. Během března abstinenční příznaky nenávratně odezněly, i když...
Když mě Pavel před dnes už více než deseti léty oslovil, jestli bych k jeho připravované sbírce pověstí nevyryla do lina pár obrázků, vůbec jsem netušila, na jakou cestu se vydávám... Z obrázků, které jsem udělala tenkrát, není v knížce žádný. Roky utíkaly, a my jsme Čertovu kuchyni střídavě ukládali k spánku a probouzeli v nadšených záchvatech, že tentokrát to už ale opravdu dokončíme. Mezitím jsme oba dostudovali, já odešla do Anglie udělat si doktorát, následovaly roky práce, mezitím se začaly rodit ratolesti... a já se stále - s přestávkami - nořila do příběhů, které mi voněly borovicemi v létě, tak jako voněl Český ráj když jsem tam jako dítě běhala o prázdninách po lesích s mapou a buzolou. Ten svět plný vodníků, čertisek, loupežníků, divoženek a opilých hradních stráží byl pro mě jako sen, místo, kde si můžu udělat prázdniny i ve všední den. Drtivou většinu ilustrací, které v knížce jsou, jsem nakonec nakreslila a vyryla během posledního roku, ale nebyly by takové, jaké jsou, bez všeho kreslení během těch deseti let co jim předcházely.
Bára Málková vystudovala VŠCHT v Praze, získala doktorát z univerzity v Leedsu a věnovala se vědeckému výzkumu až do nedávna. Přesto, že do lina ryje už téměř tři desetiletí, Čertova kuchyně je její první knihou. Pavel Hájek absolvoval v roce 2008 Filozofickou fakultu UK v Praze, pracuje v Knihovně Václava Havla a je podepsán pod knihami Kráska a netvor, Měsíc v parku, Česká krajina a baroko, Jde pevně kupředu naše zem, Skladiště vzpomínek a sborníky Krajina zevnitř, Krajiny a revoluce.
Dělá nám radost vynášet na světlo polozapomenuté a vsazovat je do současnosti, pokoušet paměť a radovat se z nečekaných setkání.
V dnešních Lidových novinách (středa 3. června) nás pochválil Jáchym Topol: https://www.facebook.com/jachym.topol/photos/a.812297165457341.1073741832.557103657643361/922997867720603/?type=1&theater . Děkujeme!
More
Comments